'Yandaşlar' bile rahatsız

Binali Yıldırım'ın "Diyarbakır'da, "PeKeKe Cumhuriyeti"ne gitmiş gibi PKK'nın dilini kullanması, ölümüne Reis, ölümüne Ak Parti diyen bazı "yandaşlar"ı bile rahatsız etti.

Yeni Akit'te Rasim Elibol "'Kürdistan' kelimesi bizim için oldukça hassas bir kelime. / Binali Bey her ne kadar bunu 'siyasi bir bölge'yi işaret etmek için kullanmamış olsa da, öyle gözüküyor ki yanlış anlaşılmaların önüne geçilememiştir. / Şu bir hakikat: Kaş yapayım derken göz çıkarmayla sonuçlanabilecek bu tür beyanlarda bulunmanın hiç kimseye bir faydası yok." diye yazdı ("Atatürk'ün davetindeki 'Kürdistan mebusu'!" (13 Haziran 2019).

Yazar atıp tutmuyor. "Ne olmuş yani!" demiyor. Gerçekçi. Edebiyat okumanın, kitaba derin dalmanın faydası. Muhakeme yürütme kabiliyeti kazanmak öyle kolay değil.

Mustafa Kemal'e dayandırılıyor Binali'nin akıl dışı, mantık dışı sözleri.

Siz hiç Osmanlı Döneminin idarî yapısını incelediniz mi? M. Kemal Millî Mücadele'ye başladığında idarî yapımız nasıldı ve İstanbul'da son Meclis-i Mabusan'da nerelerin milletvekilleri bulunuyordu?  Millî Mücadele sanmayın ki, yalnız Ankara'da şekillendi; İstanbul da bu şekillenmeye dâhildir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yahya Kemal'i kim kıskandı? 11 Temmuz 2020 | 125 Okunma 'Rüşvet' diyorlar susuyorsunuz! 10 Temmuz 2020 | 2.286 Okunma Padişahın sansür nezaketi 09 Temmuz 2020 | 337 Okunma Başbağlar sızısı 08 Temmuz 2020 | 2.074 Okunma Birbirlerine fena girecekler 07 Temmuz 2020 | 5.500 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar