'Türk Düşüncesi Yolunda'

"Türk Düşüncesi Yolunda Mehmet Akgün'e Armağan" kitabı önümde… Siz "Mehmet Akgün kim ve bu kitap niçin çıkarıldı?" diyeceksiniz. O bir felsefeci.

Zamanında "Materyalizmin Türkiye'ye Girişi" kitabıyla büyük yankı uyandırmıştı.

Geçmişte aydınlanma üzerine epey yazdım. Aydınlanma, pozitivizm, materyalizm gibi birbirini "bağlayan" akımları, kendi temel düşüncesini ortaya koyamayan Osmanlı aydınları Batı'dan ithal etme kolaycılığına kaçmışlar ve cemiyeti, bu yabancılaşma üzerinden inşa etmek istemişlerdir. "Millî" bildiklerimizi bile bu "daire" içinde görürüz. Zamanın ruhunun gereği budur ve biraz "okuyanlar"ın bu girdaba kapılmaması neredeyse imkânsızdır. Fark edenlerin, başka yön bulanların, yönünü değiştirenlerin, birbirlerine tarizlerinin bile incelediğinizde birer taarruz olduğunu görürsünüz.

Zamanımızdaki fikrî ve siyasî tartışmaların şiddetini geçmişin "tariz-taarruz"unda aramalıyız.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bektaşî Tekkesi Hikâyesi (2) 25 Ağustos 2019 | 18 Okunma Bektaşî Tekkesi Hikâyesi (1) 24 Ağustos 2019 | 423 Okunma 'Tek Adam' yönetimi nasılmış?! 23 Ağustos 2019 | 792 Okunma HDP/PKK için ayağa kalkıyorlar! 22 Ağustos 2019 | 2.389 Okunma Belediyelere yine kayyım! 21 Ağustos 2019 | 374 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar