Şehriyâr da bizim şairimiz

Bugün kitap günümüzde, Türk dünyasının ortak değeri Güney Azebaycanlı ünlü şair Şehriyâr'dan bansedeceğiz.Dr. Yusuf Gedikli, "Heydarbaba'ye Selâm" da dâhil bütün şiirlerini bir kitapta...

Bugün kitap günümüzde, Türk dünyasının ortak değeri Güney Azebaycanlı ünlü şair Şehriyâr'dan bansedeceğiz.

Dr. Yusuf Gedikli, "Heydarbaba'ye Selâm" da dâhil bütün şiirlerini bir kitapta topladı: "Şehriyâr ve Bütün Türkçe Şiirleri" (İz Yayıncılık, 4. bs., 544 s.)

Neden "'Heydarbaba'ye Selâm' da dâhil" dedim? Yusuf Gedikli'nin "Dördüncü Baskıya Önsöz"ünden okuyalım:

"Yirminci yüzyılın en büyük şairlerinden biri olan Şehriyar (1907-1988), Heyderbaba'ya Selam manzumesiyle şöhret bulmuştur. Şehriyar bu şiiriyle Oğuz coğrafya­sında kuvvetli bir dalgalanma meydana getirmiş olup bu dal­galanma halen devam etmektedir.

Şehriyar Heyderbaba'ya Selam'dan başka Türkçe şiirler de yaz­mıştır. Şu andaki tespitlerimize göre Şehriyar'ın 100 Türkçe şi­iri mevcuttur.

Türk edebiyatında bu derece mühim rol oynamış olan Şehriyar'ı ve bütün Türkçe eserlerini çeşitli yönlerden ele alıp in­celemek, tanıtmak bir gereklilikti. (...)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Satır aralarından çıkarılacak notlar 26 Mayıs 2019 | 69 Okunma Komünist başkan indirilmeli! 25 Mayıs 2019 | 724 Okunma Oy çalınmamış! Ne olacak şimdi? 24 Mayıs 2019 | 322 Okunma Bir vefa dersi 23 Mayıs 2019 | 220 Okunma İlk kurşun ilk halk hareketi! 22 Mayıs 2019 | 82 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar