"Savaşan şehir İstanbul"

İstanbul 25 yıl sonra el değiştirdi. Eski ne verdi ve yeni ne verecek? Tartışılır. İstanbul'a bir şeyler verebilmek o kadar güç ki. Bizans'ın, Osmanlı'nın payitahtı âdeta "devlet".Necati Gültepe...

İstanbul 25 yıl sonra el değiştirdi. Eski ne verdi ve yeni ne verecek? Tartışılır. İstanbul'a bir şeyler verebilmek o kadar güç ki. Bizans'ın, Osmanlı'nın payitahtı âdeta "devlet".

Necati Gültepe "Savaşan Şehir-Bir İstanbul Destanı"nı yazdı. (Ötüken Neşriyat, 450 s.) Necati Gültepe, Osmanlı Arşivleri'nden gelme... Belgeler ondan sorulur desem yeridir. En son Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcısı idi. Türk Yurdu'nun eski sayılarını yeni harflere aktarmaya, Necati Gültepe'nin kurduğu ekiple yola çıkmıştım.

"Savaşan Şehir-Bir İstanbul Destanı" bir belge roman. Gültepe daha önce de "Eve Dönmeyenler" ve "Munzur'daki Zorbaz" belge romanlarını yazdı. "Eve dönmeyenler"de olaylar, 30 yıl devleti idare eden Hatice Turhan Sultan etrafında döner. "Munzur'daki Zorbaz", II. Mahmut dönemi sonları Doğu Anadolu'da (Munzur Vadisi'nde) Ermeni, Kürt, Alevî, Türkmen aşiretlerinin birbirleri ile mücadelesini Osmanlı Devleti'nin istihbarat elemanı (Zorbaz Teşkilâtı'ndan) birinin Munzur Vadisi'ne giderek duruma el koymasını anlatan romandır. Bu romanda adı geçen aşiretler, oymaklar ve olaylar arşiv belgelerinden alınmadır.

Gültepe'nin bir kitabı var ki, ayrı yere koymak lâzım: "Kızıl Elma'nın İzinde-Turan Dünyasının Onbin Yıllık Sırrı" (Ötüken Neşriyat, 472 s.)

"Turan" deyince gönül tellerim sızlar. Kendi ülkemde "Turan" kasıtlı olarak hedefe konmuştur.

Sevindirici bir haber: Özbekistan, "Turan"ın çekirdek kadrosuna dâhil oluyor. Kerimov, Türk birliğinden kendi iç hesapları sebebiyle uzaktı. Zamanında öğrencileri çekmiş, Türkiye ile neredeyse ilişkileri koparmıştı. Yeni yönetimin ilk işi vizeleri kaldırmak oldu. Birliği sağlamaya yönelik toplantılara delege gönderiliyor veya Özbekistan'da toplantılara izin veriliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Padişahın sansür nezaketi 09 Temmuz 2020 | 251 Okunma Başbağlar sızısı 08 Temmuz 2020 | 2.073 Okunma Birbirlerine fena girecekler 07 Temmuz 2020 | 5.497 Okunma PKK da artık kendi barosunu kurar 06 Temmuz 2020 | 2.670 Okunma Öfke öfkeyi çağırır 05 Temmuz 2020 | 259 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar