Putin yine oyununu oynadı!

Kim ne dese desin, görünen o ki, Türkiye Libya'da ağırlığını koydu. Asker gönderme niyeti ve kararlılığı, Rusya'yı hizaya getirdi diyemeyiz ama şimdilik uyandırdı.

Rusya hiçbir zaman emellerinden vazgeçmeyecektir. Suriye'de doğrudan var, Libya'da ise "eşkıya" koluyla vaziyete hâkim. Hafter, Putin'le Ankara'da kotarılan ateşkesi önce "Tanımıyorum." dedi, sonra avanesiyle Moskova'nın yolunu tuttu. Yine ateşkesi kabul etmedi. Demek ki, kapalı kapılar ardında, sabaha kadar Putin'le yeni plan üzerinde çalışmış. Putin, isteseydi Hafter'i ikna ederdi.

Çok tehlikeli dönemeçteyiz. Suriye'yi gör, Libya'da ne olacağını anla.

Beşşâr'ın ne gücü olabilir ki... Doğrudan mezhep çatışması. Destek İran rejimi ve Lübnan Hizbullah'ından. Körükleyen kim? Putin.

Irak'ta Şiî yönetimin sözü geçtiği hâlde, sokaklara dökülenler yine Şiîler. Aklı başında Iraklılar, nereye götürülmek istendiklerini görüyorlar. Sünnî-Şiî farkı gözetmeden birlikte meydanlardalar. Kim onlara engel olmak istiyor? 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Deprem fırsatçılığı mı? 27 Ocak 2020 | 1.791 Okunma Deprem kime ikaz? 26 Ocak 2020 | 188 Okunma 'Modern Ortadoğu Tarihi' 25 Ocak 2020 | 1.946 Okunma 24 Ocak: kazandık mı? 24 Ocak 2020 | 1.950 Okunma ​​​​​​​Dışarısı bir dert içerisi bir dert... 23 Ocak 2020 | 1.951 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar