Putin bizimle 'dost' olabilir mi?!

Laçin koridorunun girişi, Kubatlı alındı. Haber önceki akşam geldi. Şuşa yolu açıldı. Şuşa Ahmet Ağaoğlu'nun memleketi. Ahmet Ağaoğlu'nun Türk fikir hayatı yanında siyasetinde de ayrı...

Laçin koridorunun girişi, Kubatlı alındı. Haber önceki akşam geldi. Şuşa yolu açıldı. Şuşa Ahmet Ağaoğlu'nun memleketi. Ahmet Ağaoğlu'nun Türk fikir hayatı yanında siyasetinde de ayrı bir yeri vardır. Ahmet Naim'le "Türklük" tartışmasına girmiştir. (O tartışmayı yakında bir kitabımızda vereceğim.) Ziya Gökalp'la Malta'da sürgün arkadaşıdır.

(Gökalp deyince... Gökalp'ın vefatının 96. yılındayız. 25 Ekim 1923'te 48 yaşında kaybettik. Düşünenler, üretenler genç yaşta gidiyorlar. Ömer Seyfettin 36 yaşında hayata veda etti. Prof. Dr. Erol Güngör'ü 45 yaşında yitirdik.)

Şuşa'dan sonrası hedef Dağlık Karabağ'ın merkezi Hankendi...

İlham Aliyev, topraklar işgalden kurtarıldıktan sonra Ermenilere kültür hakları verileceğini açıklamıştı. Bu sözden Dağlık Karabağ'ın eski otonom sisteminin korunmayacağı anlamı çıkar. Ne durumda olursa olsun zaten Ermenilere kültür hakkı verilir. Ama idarede söz hakkı olursa, istikamet tamamen değişir.

Burada durmak lâzım... Rusya "izin" verir mi? Karşında Türkler varsa, rekabette olan diğer ülkeler bir araya gelirler. Kendileriyle aynı sahada çekişiyorlarsa ancak Türkler istifade edebilir. 1850 başlarında Kırım'da böyle oldu. 1878'de Ruslar bizi bayağı sıkıştırdıklarında, hatta İstanbul surlarından içeri girişe ramak kaldığında İngilizlere Kıbrıs'ın idaresini vererek imparatorluğun dağılmasını geciktirdik desek yeridir. Kıbrıs'ın çıban başı oluşu bizim bu "kurtuluş" diyetinden sonra başlamıştır. Biteceğe de benzemiyor.

Dün sabah ABD'nin araya girmesiyle Azerbaycan ile Ermenistan arasında ateşkes ilân edildi. Kim ki ateşkes için araya girer, o Ermenistan'ı kayırıyor demektir. Çünkü Ermenistan bitiş noktasında... Rahatlaması, kendisini toparlaması için fırsat gerek. Ama dinlemedi. Beş dakika sonra top atışına başladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kasıtlı adlandırma: Türkçe edebiyat! (3) 25 Kasım 2020 | 0 Okunma Kasıtlı adlandırma: Türkçe edebiyat! (2) 24 Kasım 2020 | 0 Okunma Kasıt adlandırma: Türkçe edebiyat! (1) 23 Kasım 2020 | 0 Okunma Türk ne, Türkçe ne Türkçülük ne? 22 Kasım 2020 | 0 Okunma Asıl baş ağrımız Türkçedir! 21 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar