Neden bu kadar kötü ahvalimiz!

Bir AVM'deyiz. Gazeteye çok yakın. Adlî Tıp Kurumu'nun karşısına düşüyor. Tanınmış bir markanın ürünlerini satan bir mağaza müdürüyle konuşuyoruz. "Aylıkları geç...

Bir AVM'deyiz. Gazeteye çok yakın. Adlî Tıp Kurumu'nun karşısına düşüyor. Tanınmış bir markanın ürünlerini satan bir mağaza müdürüyle konuşuyoruz. "Aylıkları geç alıyoruz. Yanımızdaki mağaza, üç aydır maaşlarını ödeyemiyor." dedi. Enflasyonun düşmesine destek için değil; malını satamadığı için, mecburen yüzde 50'ye kadar indirime gitmiş.

İki günlüğüne doğduğum, yetiştiğim yerdeyim. Anadolu'nun tam ortası. İnternet kafesine uğradım. İnternetçi bana yardımcı olamadı. "Başka nerede kafe var?" dedim. "Bilmiyorum, bakacaksınız." dedi. Küçük yer. Bilmez olur mu?  Başkasının kazanmasını istemiyor. Yürüyorum... Dükkânının önüne mal dizen bir kişi önümü kesti, "Hoş geldin abi!" dedi. Sarıldı. Ben tanımadım. Konuşkan bir insan. Ağabeyi İstanbul'da kaymakammış. (Ağabeyini biliyorum.) İkramda bulunmak istedi. Vaktim yoktu. İnternet kafeyi gösterdi. Kafeye gittim. İnternetçi yardımcı oldu. Bu arada, diğer kafedeki tavrı sordum. "Onlar paragöz. İşini yapsaydı, kim bilir ne kadar para alacaktı!" dedi. Eğer bu dedikoduyu başta yapsaydı, hemen geri dönerdim.

Ertesi sabah belediyeye uğradım. Başkan arkadaşımız. Yine Ak Parti'den aday. Yerinde yokmuş. Yardımcısı da arkadaş. Odasında konuşuyoruz. Yaşını başını almış biri geldi. Bir işini yaptırmak istiyor. Torpil değil; belediyenin yapması gereken bir iş. Cebinden bir tomar kâğıt çıkardı. Ak Parti'nin küçük propaganda kâğıtları. Nasıl partili olduğunu öyle bir anlatıyor ki... Evinden kaç oy çıkacağına kadar sayıyor. Arkadaşım da bu duruma üzüldü.

Belediyeden çıktım. O gün çarşamba. İlçede pazar kuruluyor. Nasıl fiyatlar, bir bakayım, dedim. Anadolu kısmen ucuz. Bir portakal tezgâhına uğradım. Kilosu 2,5 liraymış. Seçtirmiyor, kendisi dolduruyor. Çaprazdaki tezgâhta satıcı bağırıyor: "3 kilosu 10 lira!.." Sordum: "Diğer tezgâhta 2,5, seninki biraz pahalı. Neden?" Ortağı da var. İkisi birden diğer satıcıyı kötülemeye başladılar: "Seçtirmiyor. Çürüğünü doldurur. Poşeti eve götürseniz yarısı çürüktür." Niye çürüğünü doldursun ki... Zaten açıp bakmayacak mıyız!

Belediye başkan adayları, muhtar adayları, her biri arabaları donatmışlar, gece 30 bin, gündüz 50 bin nüfuslu ilçede, caddeleri, sokakları bangır bangır geziyorlar. İstanbul o kadar gürültülü değil! Halk illallah demiştir. 

Bugün "kadınlar günü". Hangi maksatla kadınlar günü kutlandığıyla ilgilenmiyorum. Benim nazarımda kadın ve erkek eşittir. Kadın, hususiyetlerinden dolayı, daha önde olması gerekir. Pek çok yükü kadınlar çeker.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD'nin oyunu 16 Ekim 2019 | 17 Okunma AKP dikkat etmeli 15 Ekim 2019 | 2.513 Okunma ​​​​​​​Arap Birliği'nin zavallılığı! 14 Ekim 2019 | 321 Okunma Diplomasi denenseymiş! 13 Ekim 2019 | 208 Okunma ​​​​​​​Hadi PKK için imza toplayın! 12 Ekim 2019 | 1.921 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar