Kur'ân'ı ezberlemek Kur'ân'ı anlamak

Millî Eğitim Bakanlığı, hafızlığı tedrisatın bir dalı hâline getirmeyi hızlandıracakmış.Daha önce "Hafızlıktan vazgeçilmeli demiyorum ama öncelik hafızlığa değil...

Millî Eğitim Bakanlığı, hafızlığı tedrisatın bir dalı hâline getirmeyi hızlandıracakmış.

Daha önce "Hafızlıktan vazgeçilmeli demiyorum ama öncelik hafızlığa değil, Arapça öğrenmeye verilmelidir. Arapça öğrenen, Kur'ân'ı anlayarak okuyacak ve etrafına da öğretecektir. Hak Teâlâ da Kur'ân'ı ezbere okuyun diye göndermedi, anlayın, anlatın diye gönderdi. / Yeni bir sistem kurulmalı, hıfzetmek isteyenlere öncelikle Arapça öğretilmelidir." diye yazmıştım. ("Hafızlık Şart mı?", Yeniçağ, 7 Haziran 2017).

Bu yazıdan iki gün sonra "Arapça kutsal mı?" başlığıyla meseleyi yine ele almıştım.

Millî Eğitim'de, dini kendi anlayış ve çıkarlarıyla sınırlayan tarikat, cemaat yapılanmalarının, vakıf ve derneklerin gücünün daha arttığı bir devreye girdik.

Adamlar pervasız. İlelebet iktidarda kalacakları hesabıyla hareket ediyorlar. Herhâlde bir bildikleri var. Ama halk iradesini ortaya koyacak güce sahiptir ve halkın iradesi karşısında hiçbir güç ilelebet duramamıştır. Şimdi örnekler sıralasam, farklı anlaşılacak. Ama siz, halkın iradesiyle nice muktedirlerin koltuğunu terk ettiğini biliyorsunuz!

Bunları şunu için yazıyorum: İktidara gelenler, mutlaka halkı memnun edecek icraatla sevdirmelidirler. An gelir, birileri halkın memnuniyetsizliğini fırsat bilir; sonra hepimiz zarar görürüz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
'Gayrimüslim Mehmetçikler' 04 Temmuz 2020 | 49 Okunma 'Kısıt' ve 'ceza' rejimi 03 Temmuz 2020 | 87 Okunma Üniversitelerde dert dert üstüne 02 Temmuz 2020 | 2.582 Okunma Düşmanlığın bu derecesi! 01 Temmuz 2020 | 249 Okunma Gidişlerini mi sezdiler? İsimleri değiştiriyorlar 30 Haziran 2020 | 4.401 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum