Kimlik siyaseti

Siyaset sosyoloji üzerine isim yapan Jan Berting, Kimlik Siyaseti Krizler İnşalar Aktörler kitabında kimliği birleştirici ve ayrıştırıcı yönlerin tahlil ediyor.  (Çev. Prof. Dr. Hüsamettin İnanç, Bilge Kültür Sanat Yayınları, 224 s.).

Yaşadıklarından yola çıkarak çarpıcı bir örnek verir. Yıl 1940. Almanlar Hollanda'yı işgal eder:

"O sabah memleketim olan Vlissingen'de (Flushing) hepimiz, Lutvvaffe'nin Stkas adı verilen bombardıman uçaklarının ürpertici ve kulak parçalayıcı gürültüsüyle erkenden uyandık. Pazar sabahı, şiddetli hava akınlarından sonra, annem ve babam maruz kaldığımız vaziyeti tartışmaya başladılar ve ne­ticede Flushing'de kalmanın çok tehlikeli olduğu sonucuna var­dılar. Fakat ne yapabilirdik? (...) An­nem, babam, 5 ve 13 yaşındaki kız kardeşlerim ve o zaman dokuz yaşında olan benden ibaret olan beş kişilik ailemiz komşu köye doğru yürümeye başladık. Öğleden sonra, diğer sığınmacılarla birlikte köye ulaştık. Kö­yün yerel ahalisi evlerinin önüne çıkarak bize bakıyorlardı. Babam köyün yerlisi pek çok kadın gibi geleneksel Kalvinist elbiseleri giymiş bir köylü kadına yaklaştı ve geceyi evlerinde geçirip geçiremeyeceğimizi sordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir gaflet belgesi 16 Temmuz 2019 | 149 Okunma 15 Temmuz bitti mi? 15 Temmuz 2019 | 335 Okunma Yine dinî nikâh tartışması... 14 Temmuz 2019 | 347 Okunma Kimlik siyaseti 13 Temmuz 2019 | 110 Okunma 12 Temmuz Beyannamesi niçin yayınlanmıştı? 12 Temmuz 2019 | 144 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar