İslâm eşittir başörtüsü mü?!

Sığ denizde kulaç atıyoruz. İslâm, bir başörtüsüne indirgenerek tartışılıyor. Ecevit'in TBMM'deki tavrı hâlâ gözlerimin önünde...Merve Kavakçı, Fazilet Partisi'nden milletvekili...

Sığ denizde kulaç atıyoruz. İslâm, bir başörtüsüne indirgenerek tartışılıyor.

Ecevit'in TBMM'deki tavrı hâlâ gözlerimin önünde...

Merve Kavakçı, Fazilet Partisi'nden milletvekili seçtirildi. Yemin için TBMM'ye geldi. Yanında da Nazlı Ilıcak var.

(Nereden nereye... Merve Kavakçı büyükelçi yapıldı. Kızları Saray'ın himayesinde. Nazlı Ilıcak ise, hapse tıkıldı. Muhalefeti keskindi. FETÖ metö bahane. Cemaat'le ne alâkası olabilir! Darbe teşebbüsünden, çok değil üç ay önce "Bu Fethullah var ya!..." diye başlasaydı, "yandaş" gazetelerde baş köşe verilecek, ekranlarda baş yorumcu olacaktı! Mümtaz'er Türköne de sadece ve sadece keskin kaleminin kurbanı...)

18 Nisan 1999 seçimlerinde, iki başörtülü TBMM'ye girmişti. Başörtüsünde ısrar eden Merve Kavakçı idi. 3 Mayıs günü yemin törenine, kalabalık destekçiyle gelen Merve, Nazlı Ilıcak'ın koruyup kollamasında salona girer girmez Fazilet Partisi sıralarından büyük bir alkış koptu. DSP milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak protesto ettiler. O seçimde CHP baraj altında kaldığı için, TBMM'de temsilcisi yoktu.

Bülent Ecevit başbakandı. Merve içeri girince Ecevit kürsüye yürüdü, geçici TBMM Başkanı Ali Rıza Septioğlu'ndan Merve Kavakçı'yı dışarı çıkarmasını istedi. Septioğlu çıkarmayınca, kendisi usûl üzerine konuşacağını söyledi. Tiki oynuyor muydu, aklımda değil, çok sertti, "'Türkiye'de özel yaşamda kadınların giyim kuşamına başörtüsüne kimse karışmıyor. Ancak burası özel yaşam alanı değildir. Devletin gelenek ve kurallarına burada görev yapanlar uymak zorundadır. Burası devlete meydan okunacak yer değildir. Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz!" dedi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Saldır, saldır nereye kadar! 18 Ocak 2021 | 22 Okunma HDP kapatılsa ne olur, kapatılmasa ne olur?.. 17 Ocak 2021 | 226 Okunma 'Türk Olmak' 16 Ocak 2021 | 121 Okunma Rauf Denktaş'tan çıkarılacak dersler 15 Ocak 2021 | 69 Okunma Bir milyonluk dava bir paralık dava! 14 Ocak 2021 | 277 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar