İnişi var, çıkışı yok

"Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi" dedikleri, hakikaten "ucube", hakikaten "acayip", hakikaten "tuhaf", hakikaten dünyada eşi benzeri görülmeyen bir sistem."Eşi benzeri görülmeyen..." derken... Demokratik sistemler içinde...

"Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi" dedikleri, hakikaten "ucube", hakikaten "acayip", hakikaten "tuhaf", hakikaten dünyada eşi benzeri görülmeyen bir sistem.

"Eşi benzeri görülmeyen..." derken... Demokratik sistemler içinde görülmeyen bir sistemden bahsediyorum.

Suriye'de, Irak'ta Baas Partisi iktidarlarını (diktatörlüklerini) incelediğinizde, farklı bir rejimle karşılaşmadığımızı görsek de, ne olursa olsun söz ve oy hakkımız var!

Baas partilerin rejimlerinde, kimse ortaya çıkıp sistemi tartışmıyor/tartışamıyordu. Tartışan kendisini hapiste buluyordu veya ülkesinin dışında ancak konuşabiliyordu.

Bizim ne kadar "demokratik" olduğunuzu şuradan anlayın ki, muhalifler çıkıyor, rejimin tuhaflığından, ucubeliğinden, acayipliğinden bahsedebiliyor. Ve hatta "tek adam rejimi" diye tenkit edebiliyor. Ve hatta "diktatörlük" lafını ağzına alabiliyor.

Ne kadar hile hurda karıştırırlarsa karıştırsınlar, ne kadar YSK'ndan lehlerine karar çıkarttırırlarsa çıkartsınlar, son sözü, ne olursa olsun, yine halk söylüyor. Bizim "tek adam" bir yere kadar müdahale edebiliyor. Gerisi halkın yetkisinde. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fiilen padişahlık/ halifelik yok mu?! 28 Eylül 2020 | 28 Okunma Vahîdettin'le Atatürk karşılaştırılabilir mi?' 27 Eylül 2020 | 270 Okunma Soylu'nun öfkesi neye işaret! 26 Eylül 2020 | 3.984 Okunma 'Vahdettin'de peşin hükümlüsünüz?!...' 25 Eylül 2020 | 581 Okunma Lozan'da kaybettik mi? 24 Eylül 2020 | 321 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar