HDP neyin partisi?

HDP'nin "Türkiye" partisi olmamasından/olamamasından sık bahsedilir. HDP ve daha önceki benzer partiler "Türkiye" partisi olarak kurulmadı. HDP, "Halkların Demokrasi Partisi" kısaltılmışı. Sol Marxist kanat "halk" derken milleti...

HDP'nin "Türkiye" partisi olmamasından/olamamasından sık bahsedilir. HDP ve daha önceki benzer partiler "Türkiye" partisi olarak kurulmadı.

HDP, "Halkların Demokrasi Partisi" kısaltılmışı.

Sol Marxist kanat "halk" derken milleti kasteder. Millet derken de, öne çıkarılan da halk/millet içindeki etnisitelerdir.

PKK "sol" bir örgüt olmasaydı ve "dinsiz" örgüt olmasaydı, Türkiye'de dayanmak istediği etnisiteyle hiçbir alâkası olmayan kesimden bu kadar "itibar" görebilir miydi?

Şunu sormak lâzım: Madem Marxist-Leninist bir temele dayanıyorlar, mikro milliyetçiliklerini/daha açık ifadeyle bütünden parça koparmayı, başkalaştırmayı, Marx'ın olsun, Lenin'in olsun hangi fikriyle bağdaştırıyorlar?

Marx, Almanların birlik kurmaları yanındaydı.  Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun dağılmasına, içlerinden otonomilerin, ayrı devletlerin çıkmasına bile karşıydı.  Lenin, Bolşevik İhtilâli'den kısa süre önce, 1914'te "self determinasyon"dan yani halkların kendi kaderlerini tayinden bahsetti. Sonra "Kapitalist" ABD'nin başkanı Wilson self determinasyonu diline doladı. Ancak 14 maddelik prensiplerinin içine bu sözleri sokmadı. Stalin bile kaç defa "halkların kendi kaderlerini tayini" üzerinde durmuştur. Ama kendileri için değil; kendileri dışındaki ülkeler için.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
'Cumhuriyet' hâlâ niye tartışılır?.. 29 Ekim 2020 | 90 Okunma Fransız mallarına boykot mümkün mü?! 28 Ekim 2020 | 269 Okunma Putin bizimle 'dost' olabilir mi?! 27 Ekim 2020 | 176 Okunma Ruslar Türklere 'izin' verecek mi? 26 Ekim 2020 | 631 Okunma Dilin tasfiyesi eğitimin tasfiyesi... 25 Ekim 2020 | 109 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar