'Gizli' cemaat raporu

Dinî yapılar üzerinde her vakit durulmuş ve her vakit takibat yapılmıştır. 15 Temmuz dehşetini yaşadıktan sonra demek ki, dinî yapıları, ister istemez, Türkiye'nin şartlarında, sıkı takibe almak...

Dinî yapılar üzerinde her vakit durulmuş ve her vakit takibat yapılmıştır. 15 Temmuz dehşetini yaşadıktan sonra demek ki, dinî yapıları, ister istemez, Türkiye'nin şartlarında, sıkı takibe almak gerekiyor. "Dinî yapı" deyince "Kur'ân-Kerîm"i işlerine geldiği gibi yorumlayanları kastettiğimi bilin.

Bana bir dinî yapı gösterin ki, asıl din budur, diyebileceğiniz bir izahıyla karşılaşmış olalım. Yok.

Kur'ân ve Sünnet esastır. Sünnet'te da ihtiyatlı olmalıyız. Binlerce hadisi ortalıkta. Kaçı sahih? Muhaddislerin de işin içinden çıktıkları düşünmeyin. Kur'ân'la bağı tespit edilebilen hadis çok azdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir raporundan bahsediliyor. "Gizli" ibareli. Başlığı: "Dinî-Sosyal Teşekküller, Geleneksel Dinî-Kültürel Oluşumlar ve Yeni Dinî Yönelişler".

Bu tür raporlar gizli olmamalı; tartışmaya açılmalıdır.

Raporu Din İşleri Yüksek Kurulu hazırlamış. Bütün dinî yapıları tek tek ele almışlar ve yorumlamışlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Belediyelere yine kayyım! 21 Ağustos 2019 | 41 Okunma Çürümüşlüğe çare var mı? 20 Ağustos 2019 | 339 Okunma 'Adalet savaşları' 19 Ağustos 2019 | 198 Okunma Bilinmeyen bir hastalık 18 Ağustos 2019 | 282 Okunma 'Post-Modern Pro-Modern'i Öpüyor' 17 Ağustos 2019 | 152 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar