Fransa neyimiz olur?

Türkiye dışarıda güçlü bir kültür politikası takip etmelidir. TİKA gibi Yunus Emre Enstitüsü gibi kuruluşlarımız var. Bunların faaliyetlerini yurt dışında gözledim ve yazdım....

Türkiye dışarıda güçlü bir kültür politikası takip etmelidir. TİKA gibi Yunus Emre Enstitüsü gibi kuruluşlarımız var. Bunların faaliyetlerini yurt dışında gözledim ve yazdım. Çalışma ve tesir alanları farklı. Elbette memnuniyet verici. Daha bütüncü, daha kaplayıcı politika geliştirmek gerekir.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron üzerimize üzerimize geliyor.  Bütün Avrupa onun etrafında. R. T. Erdoğan, arada bir İspanya, İtalya, Almanya "mevkidaşlarına" (Bu "mevkidaş" ne derece uygun bir ifade?! Tartışılır.) telefon açıyor, hâl hatır soruyor. Macron'a da telefon açar, hâl hatır sorardı.  Macron üç yıl önce: "Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la her on günde bir konuşmak zorunda olan kişi benim." serzenişinde bulunmuş ve bizi kızdırmıştı. Macron'un danışmanı, bu sözleri tevil etti: "Macron'un Erdoğan ile ilgili sözleri onunla alay etmek ya da eleştirmek için değildi. Erdoğan ile yapılan görüşmeler her zaman çok ciddi geçiyor." dedi.

Akdeniz bahane edilerek üzerimize gelinmesi gösteriyor ki, Macron, sıkıntısından bahsetmiş. Bilmiyorum, diğer ülkelerin başkanları da böyle mi düşünüyor? Putin, R. T. Erdoğan'la telefonda şakalaşıyor bile... Ama bir bakıyorsunuz, erkesi gün PKK'nın adamları, Moskova'da en üst seviyede ağırlanıyor.

Fransa'da yayınlan bir kitaptan bahsettim dün. "France-Turquie une rilation comlexe"  Prof. Dr. Haydar Çakmak'ın editörlüğünde hazırlanan "Geçmişten Günümüze Türk Fransız İlişkileri" kitabında dokuz makale yer alıyor:

Prof. Dr. Hale Şıvgın: Osmanlı-Fransız İlişkileri, Dr. Fatma Akkan Güngör: 1914-1918 Osmanlı-Fransız İlişkileri, Doç. Dr. Şennur Şenel: 1919-1922 Kurtuluş Savaşı Dönemi, Prof. Dr. Haydar Çakmak: 1923-1938 Türk-Fransız İlişkileri, Doç. Dr. Bilal Karabulut: 1939-1945 Dönemi Türkiye-Fransa İlişkileri, Erjada Progonati: 1946-1989 Soğuk Savaş Dönemi Türk-Fransız İlişkileri, Doç. Dr. Kürşad Turan: 1991 - 2017 Türkiye - Fransa İlişkileri, Prof. Dr. Haydar Çakmak: Ermeni Sorununda Fransa'nın Tarihi Rolü, Dr. Demir Fıtrat Önger: Ermenilerin Fransa da Hukuki Ve Siyasi Girişimleri ve Fransa'nın Tavrı, Doç. Dr. Mustafa Nail Alkan: Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri ve Fransa.

Keşke Fransız araştırıcıların da makaleleri olsaydı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kaç filmciniz var ki... 19 Ekim 2020 | 24 Okunma İşgalci Ermeniler, suçlu Türkiye! 18 Ekim 2020 | 109 Okunma Şu zamanda Ömer Seyfettin'i anlamak 17 Ekim 2020 | 102 Okunma Kıbrıs'ı teslim mi edelim? 16 Ekim 2020 | 166 Okunma HDP neyin partisi? 15 Ekim 2020 | 186 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar