Eğitim sil baştan (inşallah!)

Yeni Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk neler söylemiş, neler yazmış diye baktım. Karşıma ilk çıkan makalesi: "Eğitimde Kimlik İnşası Sorunu: Kuramdan Modaya"."Kolektif toplum-bireyci toplum"...

Yeni Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk neler söylemiş, neler yazmış diye baktım. Karşıma ilk çıkan makalesi: "Eğitimde Kimlik İnşası Sorunu: Kuramdan Modaya".

"Kolektif toplum-bireyci toplum" farkını açıklıyor:

"... kolektif toplumlar var, bireyci toplumlar var. Bizim toplum daha çok kolektif toplum, batı toplumu ise bireyci toplum olarak algılanıyor. Bu fotoğraflar binlerce deneye Doğu Asya'dan, Avrupa'dan, Amerika'ya bir çok deneye gösteriliyor. Sizce bu iki fotoğraf arasında ne fark vardır? Ne dikkatinizi çekiyor? diye sorulduğunda kolektif toplumdaki insanların cevaplarıyla, bireyci toplumların cevapları arasında çok net, çok bariz bir farklılık ortaya çıkıyor. Bireyci toplumlar daha çözümleyici, daha nesneye yönelik, öndeki nesnelere daha çok bakıyorlar, uçağın pencere sayısı gibi. Çok parçacı bakıyorlar. Ama kolektif toplumlar çözümleyici değil bütünsel bakıyor, nesneye yönelmiyor, alana yöneliyor, arka plana yöneliyor. Pencere sayısı yerine iki kule arasındaki farka bakıyor. Çok bağlantıcı yani özellikle Budizm gibi, tasavvuf gibi bağlantının çok önemli olduğu doğu toplumları açısından bunun olağan olduğunu söylüyorlar."

Ziya Selçuk, bu açıklamanın ardından önemli bir şey söylüyor:

"Bizim kendi kültürümüzdeki ilişkide de bu anlamda bir farklılığımız var. Yani biz kültürümüzü çok tanımıyoruz aslında. Aşağıdaki tabloda da göreceğiniz gibi batı kültüründe yer alanların tamamını biliyoruz. Ama Türk Kültüründe yer alan isimlerin çoğu bizim çocuklarımızda veya öğretmenlerimizde çok fazla bir çağrışım yaratmıyor."

Hoca, Türk kültürüyle Batı kültürünün bazı kavramlarını karşılaştırıyor:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
PKK mevsimi açtı! 19 Mart 2019 | 9 Okunma Din adına sapkınık! 18 Mart 2019 | 643 Okunma Bir Haçlı saldırısı! 17 Mart 2019 | 81 Okunma 'Post-modern Haçlı Seferi' 16 Mart 2019 | 64 Okunma Seçim barometresi: Ekonomi! 15 Mart 2019 | 195 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar