Bektaşî Tekkesi Hikâyesi (2)

Biliyorsunuz, Kemal Kılıçdaroğlu, Arnavutluk'ta, Bektaşîlerin davetiyle Tomor Dağı Şenlikleri'ne katıldı.Tomor Dağı'nın Bektaşîler için taşıdığı önemden...

Biliyorsunuz, Kemal Kılıçdaroğlu, Arnavutluk'ta, Bektaşîlerin davetiyle Tomor Dağı Şenlikleri'ne katıldı.

Tomor Dağı'nın Bektaşîler için taşıdığı önemden bahsedeceğim.

Kruya'nın tepesinde (Mali Krus'ta) bulunan Sarı Saltık makamıyla Berat'ın doğusuna düşen Tomor Dağı'nın (2413 m.) zirvesindeki Abbas Ali'nin (Öl. M. 680) makamı, Bektaşîlerin önemli ziyaret yerleridir. Bu makamlar Hristiyanlar tarafından da ziyaret edilmektedir. Kerbelâ sancaktarı Abbas Ali'nin, Hz. Ali'nin oğlu, İmam Hasan ile İmam Hüseyin'in üvey kardeşi olduğu, Kerbelâ katliamından kurtulup Berat'a gelip yerleştiği ve kutsal Tomor Dağı'nı mekân tuttuğu rivayet edilir. ("Alevîler ve Bektaşîler Arasında" kitabımızdan.)

Arnavutluk'ta Komünist idare çöktükten sonra Bektaşiliği yeniden toparlayan Dedebaba Reşat Bardi (2011'de vefat etti.) Kendisinden sonra dedebaba olan Baba Mondi için, bir konuşmamızda, "Dervişim idi, ben onu Baba yaptım. Gjirokastra dervişimi baba yaptım." demişti.

Mondi, Baba Tahir'in vefatından sonra Kalkandelen'deki Harabati Tekkesi babası oldu.

Harabati'de Baba Mondi'yi görünce eski dostla karşılaşmış gibi oldum. Daha önce Tiran'da, çok kısa da olsa, samimi konuşmuştuk.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Atatürk milliyetçidir 04 Şubat 2021 | 116 Okunma Sen kimin uşağısın?! 03 Şubat 2021 | 564 Okunma Tuğrul Bey ne dedi, fırsatçılar ne anladı? 02 Şubat 2021 | 234 Okunma Milliyetçiliğin azgını nasıl olur? 01 Şubat 2021 | 301 Okunma Eğer Saray, isterse CHP'yi susturabilir 31 Ocak 2021 | 540 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar