15 Temmuz bitti mi?

Bu yıl geçen yıla göre, daha bir dârâtla, büyük bir debdebeyle darbeyi önleme şenlikleri düzenliyorlar. Ankara payitaht ama İstanbul Atatürk Havaalanı'nda milyonları toplamak istiyorlar.

İşkillenmiyor değilim! Ya İstanbul seçimindeki, sonlarını işaret eden büyük yenilgiyi 15 Temmuz kutlamalarıyla setretmek istiyorlar ya da bilmediğimiz bir şeyler var. "Uyuyan hücreler"e "Gelmeyin ha! Milleti üzerinize salarız." mı demek istiyorlar? 

 "Uyuyan hücreler" hakikaten mevcut mu? Darbeden sonra hâlâ haberleşmelerinden bir şey anlamadım. Ankesörlü telefonla neyi halledecekler ki... Bu tür telefonlaşma nasıl delil oluyor? Konuşma muhtevası biliniyor mu? Ya takip etmediğim için bilgisizim ya da birileri bizden bir şeyler gizliyorlar.

"Cemaat", "cemaatçilik" nedir diye sorduğumuzda nasıl cevap verirsiniz? Cemaatin sosyolojik tarifine girmeyeceğim.

Cemaatlerin bir yerleri ele geçirme çabasını hep fesatlık olarak gördüm. Çünkü "Ben varım, benden başkası yok." noktasına geliyorlar, "insan"ı görmüyorlar. Bu tür cemaat zihniyetiyle yetişen iktidar mensupları da, kendilerine "iman" edenlerden başkasını "adam" yerine koymamayı bırakın, "düşman" görüyorlar. İşte "cemaatçilik" böyle bir şey.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Öfke öfkeyi çağırır 05 Temmuz 2020 | 188 Okunma 'Gayrimüslim Mehmetçikler' 04 Temmuz 2020 | 246 Okunma 'Kısıt' ve 'ceza' rejimi 03 Temmuz 2020 | 87 Okunma Üniversitelerde dert dert üstüne 02 Temmuz 2020 | 2.583 Okunma Düşmanlığın bu derecesi! 01 Temmuz 2020 | 249 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar