Yastık altındaki altını kim alabilir?

Geçtiğimiz günlerde Bloomberg'de yayınlanan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı altın fiyatlarındaki artış sonrası vatandaşların yastık altında biriktirdiği altınların değerlendirilmesi...

Geçtiğimiz günlerde Bloomberg'de yayınlanan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı altın fiyatlarındaki artış sonrası vatandaşların yastık altında biriktirdiği altınların değerlendirilmesi için yeni bir plan üzerinde çalışıyor.

Bakanlık ile İstanbul Altın Rafinerisi, bazı seçilmiş kuyumcuların vatandaşlardan altın toplamasına izin verecek. Toplanan altınlar kamu bankalarında mevduat ve katılım fonu olarak değerlendirilecek.

İstanbul Altın Rafinerisi Başkanı Ayşen Esen'in verdiği bilgiye göre, yeni düzenlemenin eskisine göre en önemli farkı, vatandaşın fiziki altını çekebilmesi olacak. Mevcut sistemde bankalarla mudiler arasında bir aracı yok ve vatandaşlar fiziki altın yerine onun TL karşılığını çekebiliyor.

Esen, son 10 yılda yastık altındaki altınları finansal sisteme kazandırma çalışmalarının başarısız olduğunu, sadece yaklaşık 100 ton altının bankalardaki altın hesaplarına aktarıldığını ancak yastık altında, yaklaşık 330 milyar dolar değerinde beş bin ton altın olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Sistemle ilgili testler temmuzda başladı. Türkiye genelinde 20 ilde 70 kuyumcu belirlendi. Nihai amaç 81 ilde 1000 kuyumcu belirlemek.

21 Ağustos itibarıyla bankalarda yurt içi yerleşiklerin yaklaşık 468 ton altını bulunuyor. Yılbaşında bu rakam yaklaşık 253 tondu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Her şey yalan ölümler gerçek! 30 Eylül 2020 | 302 Okunma Şark Cephesi, Garp Cephesi ve "Cephe ülkesi" 29 Eylül 2020 | 483 Okunma Vefatlar ve çöküşün asıl sebebi... 28 Eylül 2020 | 2.072 Okunma Seçimi kaybederse Başkan ne yapar? 26 Eylül 2020 | 757 Okunma Türklerin verilerini elde etmek için ABD-Çin mücadelesi! 25 Eylül 2020 | 1.155 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum