Uygur Türklerine Jivkov politikası!

Çin'de hükümetin yayınladığı bir raporda, Çin'in Şincan diye ismini değiştirdiği Doğu Türkistan Özerk Bölgesi'nde yaşayan Uygur halkının Türklerin soyundan geldiğini söylemenin yanlış olduğu ve zamanla Uygurların Türkçü ve İslamcı grupların "siyasi oyuncağı" haline geldiği iddia edildi.

Komünist Parti'ye bağlı Devlet Konseyi Bilgi Ajansı'nın yayınladığı belgede İslam dininin Arap İmparatorluğu tarafından yayılmış ve dayatılmış olduğu belirtilerek "dine dayalı yönetim ve dini aşırılık bir ihanettir ve karşı durulması gereken bir unsurdur" deniliyor.

Raporda ayrıca Şincan Bölgesi'nin 3'üncü yüzyılda kurulan Han Hanedanlığı'ndan beri Çin'in bir parçası olduğu, bölgede yaşayan insanlar ile etnik kültürün, uzun bir göç ve uyum süreci sonucu oluştuğu öne sürüldü.

***

Çin, adı Doğu Türkistan olan, Hunlar, Göktürkler ve Cengiz Han imparatorluklarının hâkim olduğu, yakın zamana kadar da Uygur Türklerinin çoğunluğu oluşturduğu kadim bir Türk toprağıdır. Uygurlar ise tarihte "Dokuz Oğuz" diye geçen Türk boylarıdır.

Türklerin, Arabistan'da doğan İslam dinini benimsemesi ise Çin devletini ve milletini hiç ilgilendirmez! 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidar, Ahmet Türk'ü neden görevden aldı? 22 Ağustos 2019 | 4.254 Okunma Türkiye'ye Drakula böceği ithal etmek! 21 Ağustos 2019 | 633 Okunma Fırat'ın doğusunda gerçekte ne oluyor? 20 Ağustos 2019 | 1.244 Okunma "Türkiye'yi imha ediyorlar!" 19 Ağustos 2019 | 4.028 Okunma Komutanlar güvenli bölge için mi tasfiye edildi? 17 Ağustos 2019 | 3.193 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar