Suriyeliler, yeni rejim kurmak için mi getirildi?

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasıyla iki ülke arasında hakkaniyet esasına göre bir hat çizildiğini belirtti ve "Bu olumlu ve önemli bir adımdır.

Bu anlaşmanın Türkiye'ye karşı yapılan bazı oyunları bozacağı gözüküyor." dedi.

***

İlker Başbuğ, mutabakatın nasıl sonuçlar doğuracağını şöyle özetledi:

"Bu muhtıra, birinci olarak Yunanistan'ın adalara dayalı olarak tayin ettiği kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge tezini bozmaktadır. Esas önemli olan ise Avrupa Birliği'nin Doğu Akdeniz doğal gaz boru hattı 'East-Med' projesi var. Deniz altından yapılacak ve Akdeniz'den gelerek Girit üzerinden Avrupa'ya doğal gaz ulaştıracak. Bu bir noktada Türkiye'nin bypass edilmesi amacını güden bir proje... Siz Libya ile bu anlaşmayı imzalayarak East-Med projesini biraz engelliyorsunuz, yaygara da buradan çıkıyor."

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bill Gates, tarım arazilerini topluyor! 19 Ocak 2021 | 585 Okunma Şiddeti siyasi araç olarak kullanmak serbest midir? 18 Ocak 2021 | 423 Okunma Kral da herkesin içtiği sudan içti! 16 Ocak 2021 | 917 Okunma Sosyal medya kimin elindeyse... 15 Ocak 2021 | 261 Okunma ABD ve AB ile yeni sayfa açmanın maliyeti! 14 Ocak 2021 | 485 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar