Sıra geldi tekke ve zaviyeleri legalleştirmeye!

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde kurulan bir komisyon, "Türkiye'deki Dinî-Sosyal Teşekküller, Geleneksel Dinî-Kültürel Oluşumlar ve Yeni Dinî Akımlar" başlıklı 226 sayfalık bir rapor hazırladı...

Raporda, "Türkiye'nin bir an önce Tekke ve Zaviyeler Kanunu ile yasakladığı dini yapıları legalleştirecek çözümler üretmesi ve ancak bu yolla şeffaf ve denetlenebilir yapılar olarak cemaatleri ahlâki/dini sorumluluk alanına döndürmesi bir zaruret haline gelmiştir" ifadesi kullanıldı.

Raporun sonuç bölümünde, dini örgütlenmelerin denetim altına alınabilmesi için "yasal çerçeve" önerildi:

"Devletin öncelikli ele alması gereken tedbir, ülkemizdeki dini hareketlerin şeffaflığını temin edecek yasal çerçeveyi ortaya koymasıdır. Esasen Osmanlı Devleti'nin son yıllarında hayata geçirilen Meclis-i Meşayih tecrübesi bu bağlamda incelenmeyi hak etmektedir."

Bu öneriler, devrim kanunlarından olan tekke ve zaviyelerin kaldırılmasına ilişkin kanunu yok etme niyetinin ifadesidir.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Hastalıklı ideoloji" ve "sinsi amaç" sahipleri! 16 Temmuz 2019 | 305 Okunma Sistemin adı: Mursi sistemi! 15 Temmuz 2019 | 854 Okunma Türk-Rus Üniversitesi fikri S-400'ler kadar önemli! 13 Temmuz 2019 | 571 Okunma Ensar-muhacir söylemi ve gerçekler! 12 Temmuz 2019 | 1.140 Okunma Sıra geldi tekke ve zaviyeleri legalleştirmeye! 11 Temmuz 2019 | 1.265 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar