Seçimi murdar etmeye çalışan kim?

AKP'nin seçimi kaybetmiş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Bu seçim başlı başına mındar olmuş bir seçimdir. Mındar etin de kavurması olmaz." dedi!Binali Bey...

AKP'nin seçimi kaybetmiş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Bu seçim başlı başına mındar olmuş bir seçimdir. Mındar etin de kavurması olmaz." dedi!

Binali Bey, "mındar" dedi ama kelime, yöresel değişikliklerle "murdar etmek" veya "mundar etmek" olarak da kullanılıyor; "kirletmek, kullanılamaz hâle getirmek, ziyan etmek, boş yere harcamak" anlamına geliyor.

Türk Dil Kurumu'na göre birinci anlamı, "kirli, pis" demek. Örnek olarak "Bu murdar kümeste nasıl oturuyorsun bilmem?" cümlesi verilmiş. İkinci anlamı, "Cinsel birleşmeden sonra yıkanmamış kimse" demek. Dini kurallara uygun olarak kesilmemiş olan hayvanlar için de murdar deniliyor.

***

Şimdi herkes elini vicdanına koysun; seçimi murdar etmeye çalışan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda büyük rolü olan devletin ajansını kullanarak AKP'den alınan verileri YSK verisi gibi sunmak ve geride olduğunu bildiği halde seçimi kazanmış gibi açıklama yapmak değil midir?

Seçim murdar edilmesin diye sandık görevlileri, genç avukatlar ve milletvekilleri, oyların birleştirildiği merkezlerde 15 gündür nöbet tutuyor. Herkes biliyor ki, nöbet mahalli bir an terk edilecek olsa, oylar değiştirilecek ve asıl o zaman seçim murdar edilmiş olacak!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD ile danışıklı dövüş politikası mı? 23 Eylül 2019 | 42 Okunma Bağırsaklar temizlendi mi? 21 Eylül 2019 | 3.337 Okunma Erol Olçok, bu AKP'yi kurtarabilir miydi? 20 Eylül 2019 | 4.003 Okunma Erdoğan'ın gönlü ve kulağı açıksa bir sözüm var! 19 Eylül 2019 | 3.485 Okunma Fırat'ın doğusunda İsrail modeli garnizon devlet! 18 Eylül 2019 | 3.565 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum