​​​​​​​Savaş davulları ve İskender'in kılıcı!

İdlib, Batıdan Hatay ve Lazkiye, Kuzeyden Afrin, Doğudan Halep, güneyden Hama ile çevrili bir şehir. Türkiye, Suriye ve Ürdün'ü birbirine bağlayan karayolları buradan geçiyor.

Hatay ile 130 kilometre sınırı var ama daha güneye doğru uzanıyor ve tam da Hatay'ın hemen altından Lazkiye'ye yani Akdeniz'e doğru giden dil gibi bir parçası da var. Zeytinlik denilen bu bölgede de Türkiye'nin askeri gözlem noktası var. Az ötede; Lazkiye'de Rus hava üssü bulunuyor. 

***

Bilindiği gibi ABD ve İsrail'in hedefi, Barzani ve PYD devletini birleştirerek yakın vadede Akdeniz'e çıkışı olan bir devlet haline getirmekti. Uzun vadede bu ülkeyi Karadeniz'e kadar uzatmak da ABD ve İsrail'in hedefleri arasında... Büyük Orta Doğu Projesi haritalarında çıkış Karadeniz'den veriliyor. ABD, PYD'nin hâkim olduğu bölgenin, İdlib üzerinden Akdeniz'e kadar uzatılmasının mümkün olmayacağını öngördüğü için burayı şimdilik "Sünni özerk bölgesi" olarak tasarladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
​​​​​​​Grip mi, zatürre mi, hızlandırılmış kanser mi? 30 Mart 2020 | 4.357 Okunma Küresel hükümet çağrısı da yapıldı! 28 Mart 2020 | 2.690 Okunma ​​​​​​​"Korona virüsün tedavisi traktör!" mü? 27 Mart 2020 | 3.778 Okunma ​​​​​​​8-10 yıl önceden virüsün Çin'den çıkacağını bilmek! 26 Mart 2020 | 7.697 Okunma Bill Gates'in korkunç itirafları! 25 Mart 2020 | 9.735 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar