Melek yatırımcılar ve cinsiyetleri!

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yurt dışına lisansüstü öğrenim görmek üzere gönderilecek öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, "Diplomaların giderek önemsizleştiği bir...

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yurt dışına lisansüstü öğrenim görmek üzere gönderilecek öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, "Diplomaların giderek önemsizleştiği bir döneme doğru gidiyoruz. Artık beceri ve yetkinlik temelli bakış açısıyla, diploma yerine sürekli olarak, günlük, aylık, yıllık olarak değişen ihtiyaçları karşılayan sertifika sistemleri gibi yaklaşımlarla insanların belirli bir süre diplomayı beklemeden kendilerini yenileme ihtiyaçlarını karşıladığı, sertifikaları biriktirerek bunları diplomaya dönüştürdüğü bir döneme doğru gidiyoruz." diye bir önermede bulundu.

Bu sözler, diplomalarını almış ama bir de lisansüstü diploma almak için yurt dışına gönderilen öğrencilere söyleniyor! Bir de "satın alınmış diplomalar" var ama konumuz bu değil!

***

Elbette bilimsel ve teknolojik gelişmeyi diplomalar yapmaz. Yine de her alanda yeni nesiller için bilimsel bir alt yapı gerekiyor. Bunu da bütün dünyada üniversiteler sağlıyor. Zaten diploma dışı sertifikaları veren de yine üniversiteler... Bu konuda Türkiye'nin sorunu, üniversitelerde bilimsel bilgi üretilememesidir. Bunun çeşitli sebepleri vardır ama en önemlisi, üniversitelerin ideolojik zihniyetlerle ele geçirilmesi ve bunun sonucunda "bilimsel bağnazlık"tan bildiğimiz klasik bağnazlığa geçiş yapmış olmasıdır.

Bilimsel bağnazlık, bilginin üretildiği Batı merkezlerinin teorilerini iman gibi benimsemek ve farklı araştırması olanları bilimin yobazlığını yaparak susturmaktır. Bu zihniyetle bilgi üretilmez; üretilen bilginin papağanları yetiştirilmiş olur. Klasik bağnazlıkta ise üretilmiş bilgileri öğrenmeye de ihtiyaç duyulmaz; önemli olan, akademik unvan verilecek kişilerin "bizden" olmasıdır. Türkiye her iki bağnazlığı da birlikte yaşamaktadır. Bilimsel bilgi üretmek, özgür bir üniversite iklimi oluşturulmasına bağlıdır. Yoksa Türkiye'nin kadın akademisyen sayısı ile övünürsünüz! Sayı da önemlidir ama Türkiye'de teknolojik gelişme sağlamak adına bilimsel bilgi üretebilen, kadın-erkek kaç bilim adamı var?

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye, AKP ile devam edemeyecek noktaya neden geldi? 22 Mayıs 2019 | 110 Okunma Dünyaya hükmetmenin tek bir yolu var! 21 Mayıs 2019 | 977 Okunma "İstanbul seçimleri üzerinden iç çatışma tezgâhlanıyor!" 20 Mayıs 2019 | 4.456 Okunma "İstanbul elden gitti" demek istemiyorsanız… 18 Mayıs 2019 | 3.572 Okunma 19 Mayıs'ta İstanbul için Yunan kurgusu! 17 Mayıs 2019 | 2.390 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar