Hepimiz Ayasofya'yı konuşurken neler oldu?

Yunanistan egemenliğindeki Meis adası, Antalya'nın Kaş ilçesine neredeyse bitişik gibidir. Öyle ki adada yaşayan Rumlar, günlük ihtiyaçlarını temin etmek, alışveriş yapmak için her gün Kaş'a gelir....

Yunanistan egemenliğindeki Meis adası, Antalya'nın Kaş ilçesine neredeyse bitişik gibidir. Öyle ki adada yaşayan Rumlar, günlük ihtiyaçlarını temin etmek, alışveriş yapmak için her gün Kaş'a gelir.

Son günlerde Alman basınında "Türkiye, Akdeniz'de Meis adası etrafında Navtex ilan etti. Yunanistan da aynı bölgede Navteks ilan edince iki ülke savaşın eşiğine geldi. Savaşı Merkel önledi" gibi haberler gündeme geldi.

Navtex ilan etmek, bir ülkenin yapacağı eğitim ve tatbikatları önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunmasıdır. Navtex, denizcilerin haberleşme cihaz sisteminin adıdır.

***

Olaylar bu şekilde gelişince, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TCG Oruç Reis'in bölgedeki arama tarama çalışmalarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bir süreliğine ara verildiğini açıkladı. Kalın, "Alman basını biraz abartmış, savaşın eşiğine filan gelinmedi. Ama Sayın Merkel'in yapıcı bir katkısı oldu. Uluslararası denizcilik hukuk ihtilaflı konuları ülkeler arasında ikili şekilde çözülmesini öngörüyor. Siz Meis'i normal şartlara göre düşünürseniz bizi Antalya Körfezi'ne hapsetmiş olursunuz. Biz bütün konuları ön koşulsuz konuşmaya hazırız. Navtex yayınlandığında Yunanistan aşırı tepki verdi. Oruç Reis'in arama tarama yapılması planlanan yer Meis adasına 180 km mesafededir." dedi.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ghebreyesus, aşı ve terör virüsü! 05 Ağustos 2020 | 291 Okunma Yoksa Lozan'dan mı intikam alınıyor? 04 Ağustos 2020 | 1.501 Okunma Şerefli insana düşen zulme boyun eğmemek! 03 Ağustos 2020 | 392 Okunma Türkçe bilen gizli servis başkanları... 01 Ağustos 2020 | 1.885 Okunma Artık vaaz vermek hakimlerin işi mi oldu? 31 Temmuz 2020 | 648 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar