Gaziantep modeli Suriye modeli ve İstanbul bağlantısı!

Tayyip Erdoğan, "şimdi yapısal reform zamanı" derken Devlet Bahçeli, "Bundan sonra sadece büyükşehir belediye başkanını seçelim, o da üstlendiği görev ve yetkiye dayanarak ilçe belediye...

Tayyip Erdoğan, "şimdi yapısal reform zamanı" derken Devlet Bahçeli, "Bundan sonra sadece büyükşehir belediye başkanını seçelim, o da üstlendiği görev ve yetkiye dayanarak ilçe belediye başkanlarını belirlesin." önerisinde bulunmuştu.

Bu öneri, "Eyalet sitemine zemin hazırlama işini, MHP'ye yaptırıyorlar" şeklinde yorumlanmıştı.

Derken Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yazılı bir açıklama yaparak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi modelini yerelde uygulama kararı aldı ve genel sekreter yardımcılıklarını kaldırdıklarını, daire başkanlığı sayısını 28'den 18'e, müdürlük sayısını 98'den 69'a indirdiklerini ve politika kurulları oluşturduklarını bildirdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Bu model şu an başkanlık modelinin yerelde ilk modeli olacak. Belediye olarak bu konuda gerekli tüm çalışmaları yaptık. 'Benim de bu şehirle ilgili bir sözüm var' diyen herkesi içine alan politika kurulları modelini hayata geçiriyoruz" dedi!

***

Bir defa Büyükşehir olsun olmasın, belediyelerin yetki ve görevleri, yasayla düzenlenir. Her belediye başkanı, kendi uygun gördüğü sistemi uygulayamaz. Meselâ, halkın seçtiği belediye meclisleri yerine belediyeyi, politika kurulları ile yönetemez.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Türkiye ittifakı" şart ama hangi temelde? 19 Nisan 2019 | 339 Okunma Türkiye, İstanbul seçimleri ile meşgul edilirken neler oldu? 18 Nisan 2019 | 4.006 Okunma Gaziantep modeli Suriye modeli ve İstanbul bağlantısı! 17 Nisan 2019 | 2.150 Okunma Seçimi murdar etmeye çalışan kim? 16 Nisan 2019 | 4.196 Okunma İstanbul seçimi ve rejim değişikliği! 15 Nisan 2019 | 1.960 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar