Gazi, nasıl idare etmişti ülkeyi?

Tayyip Erdoğan, AKP genel başkanı olarak yaptığı konuşmada "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden rahatsız olanlar var, bunu biliyorum. Diyorlar ki 'Bu geleneğimize ters bir yapı', yeri geliyor, diyorlar ki 'Biz...

Tayyip Erdoğan, AKP genel başkanı olarak yaptığı konuşmada "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden rahatsız olanlar var, bunu biliyorum. Diyorlar ki 'Bu geleneğimize ters bir yapı', yeri geliyor, diyorlar ki 'Biz Atatürk'ün partisiyiz.' Acaba Gazi, parlamenter demokrasiyle mi idare etmişti ülkeyi?" diye sordu.

Erdoğan'ın kendi kurduğu sistemi meşrulaştırmak için de olsa "Gazi, ülkeyi nasıl idare etmişti?" diye bir sorgulamadan faydalanmak istemesi, başlangıç olarak faydalı bir yaklaşımdır.

***

Erdoğan, ayrıca Meclis'teki Anayasa değişikliği oylamasının usulsüz olduğunu, referandumda mühürsüz oyların son dakikalarda geçerli sayıldığını, yani yüzde 52 kabul oyuna şaibe karıştığını herkesin unuttuğu veya artık üstünde durmadığı varsayımıyla, "Bunlarda dürüstlük diye bir şey yok. Milletimiz, Cumhurbaşkanlığı sistemine yaklaşık yüzde 52 ile 'Evet' dedi mi? Dedi. Bundan sonra sizin konuşmanız lafügüzaftır." dedi.

Güzel de Anayasa oylamasında gizli oy kullanılması gerekirken, görevli milletvekillerinin kontrol etmesiyle açık oyama yapılması dürüstlük müdür?

Referandumda sandıklar kapanırken, Yüksek Seçim Kurulu'nun mühürsüz oyları geçersiz sayması, dürüstlük müdür? Bu oyların sonucu değiştirecek derecede etkili olduğunu herkes biliyor değil mi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye sömürge ülkesi gibi soyuluyor! 19 Kasım 2019 | 532 Okunma ​​​​​​​"Bizim Rabiamız" ve Dipsiz Göl! 18 Kasım 2019 | 3.036 Okunma İngiliz derin devleti şimdi ne istiyor? 16 Kasım 2019 | 3.425 Okunma ​​​​​​​ABD "S-400'ler kutularından çıkarılmasın" dedi 15 Kasım 2019 | 2.896 Okunma Yeni eğilim: Sivil milis güçler! 14 Kasım 2019 | 2.815 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar