DSÖ'nün övgüsüne mazhar olmak iyi bir şey mi?

İran, ABD ve İngiltere'de üretilen aşıların ülkeye girişini yasaklarken Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, video konferans sistemiyle görüştüğü...

İran, ABD ve İngiltere'de üretilen aşıların ülkeye girişini yasaklarken Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, video konferans sistemiyle görüştüğü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya Türkiye'ye DSÖ'nün tavsiyelerini izlediği için teşekkür ederek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faaliyetleri ve liderliği tüm ülkeler tarafından takdir görüyor. Güçlü veri ve bilgi sağlama sisteminiz nedeniyle sizi tebrik etmek istiyorum. Türkiye'de yürütülen aşı çalışmaları, hızlı tanı kiti çalışmaları ve virüsün genom dizilimi konusunda yaptığınız çalışmaların kapsamını artırdığınız için de tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

***

İki komşu ülke, iki farklı tutum… Tabii İran için "ABD ve İngiltere ile kavgalı, bu sebeple aşıları kabul etmiyor" denilebilir ama Ayetullah Hameney, ABD ve İngiltere tarafından üretilen aşılara güvenmediğini belirterek, "Amerikan ve İngiliz aşılarının ülkeye girişi yasaktır. Bunu yetkililere söyledim şimdi de kamuoyuna açıklıyorum." dedi.

Hamaney, ayrıca 1985'te 400'ü aşkın kişinin ölümüne yol açan "kirli kan skandalı"na karışan Fransa'ya da aşı konusunda güvenmediğini söyledi.

Kirli kan skandalı sadece Fransa ile sınırlı değildi. Hatırlarsanız, Almanya'dan Türkiye'ye ithal edilen serumlarda da HİV virüsü çıkmıştı.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milliyetçiliğin durumu üzerine… 22 Ocak 2021 | 115 Okunma Flamingolar, aşılar ve ahlâki çöküş! 21 Ocak 2021 | 380 Okunma Gazetecilere neden saldırıyorlar? 20 Ocak 2021 | 530 Okunma Bill Gates, tarım arazilerini topluyor! 19 Ocak 2021 | 1.205 Okunma Şiddeti siyasi araç olarak kullanmak serbest midir? 18 Ocak 2021 | 429 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar