Dolar, geri teper mi?

Türkiye'ye yönelik ekonomik saldırı, dünya piyasalarını da etkilemeye başladı. Türkiye ile ekonomik ilişkileri bulunan Asya ve Avrupa ülkelerinin ekonomilerinde de sıkıntılar baş gösterdi.Bu kaos içinde en...

Türkiye'ye yönelik ekonomik saldırı, dünya piyasalarını da etkilemeye başladı. Türkiye ile ekonomik ilişkileri bulunan Asya ve Avrupa ülkelerinin ekonomilerinde de sıkıntılar baş gösterdi.

Bu kaos içinde en stratejik yaklaşımı Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov gösterdi. Siluanov, "Petrol ticaretinde yerel paralara geçme ihtimalini değerlendiriyoruz. ABD'nin yaptırımları Amerikalılara geri tepecek." dedi.

Siluanov, "ABD varlıklarına yatırımlarımızı önemli oranda azalttık ve azaltmaya devam edeceğiz. Dolar yerine de Avro ve Çin Yuanı gibi para birimlerinin kullanımını artıracağız. ABD doları uluslararası ticarette tehlikeli bir enstrüman haline geldi." diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de "ABD'nin Dolar'ın kullanılmasına yönelik kısıtlayıcı adımlarını stratejik bir hata olarak görüyoruz." demişti.

***

Dolar, ABD tarafından silah olarak kullanılıyorsa, tersine de kullanılabilir. Öyle ya birkaç güçlü ekonomisi olan ülke Dolar kullanmaktan vazgeçtiğini açıklasa Dolar da düşer, Trump da!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Asıl gaz sıkışması bu haritada! 24 Nisan 2019 | 1.419 Okunma "Erdoğan toplumun yarısından koptu!" 23 Nisan 2019 | 1.218 Okunma Kızgın demir, böyle mi soğutulacak? 22 Nisan 2019 | 4.462 Okunma Rus füzesiyle İncirlik üssünü korumak mı? 20 Nisan 2019 | 863 Okunma "Türkiye ittifakı" şart ama hangi temelde? 19 Nisan 2019 | 857 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar