Devletin beyin damarları ve Doğu Akdeniz felci!

Son bir yıl içinde hepimiz, salgın dolayısıyla, küresel bir medya operasyonuna maruz kaldık. Belirli merkezlerden üretilen haberler, sosyal medya ile birlikte anında bütün dünyanın gündemine giriyor. ABD merkezli...

Son bir yıl içinde hepimiz, salgın dolayısıyla, küresel bir medya operasyonuna maruz kaldık. Belirli merkezlerden üretilen haberler, sosyal medya ile birlikte anında bütün dünyanın gündemine giriyor. ABD merkezli sağlık kuruluşlarında çalışan akademisyenlerin varsayımları, hâkim görüş haline geliyor. Farklı görüş üretenlere ise dünya çapında sansür uygulanıyor. Yine de ABD Başkanı Trump'ın Dünya Sağlık Örgütü'ne verilen desteği kesmesi, son olarak da eski CIA Başkanı ve halen ABD Dışişleri Bakanı olan Pompeo'nun "Dünya Sağlık Örgütü'ne güvenmiyorum" şeklindeki açıklamasını sansür edemediler.

Haberleşme sistemi, insan vücudundaki sinir sistemi gibi, dünyaya saran bir ağdır. Bu ağın, yönetim mekanizmalarında bulunanlar, salgını bahane ederek sansüre başlayınca, küresel sinir sisteminde tıkanmalar oluyor. Bu tıkanmalar da devlet yönetimlerini felç ediyor.

***

Sağlık kuruluşları, inme hastalığını şöyle tanımlıyor:

"Felç adı ile de bilinen inme, beyne giden kan akımının ani bir şekilde kesilmesi veya azalması durumudur. Buna bağlı olarak beyinde yeterli oksijenlenme ve beslenme sağlanamadığından beyin hücrelerinde hasar oluşuyor."

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Aysel Milanlıoğlu da, yeni tip koronavirüsün hem sinir sistemini hem de damar duvarını etkileyip kanda pıhtılaşma eğilimini artırarak inmeye neden olabileceği uyarısında bulundu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şark Cephesi, Garp Cephesi ve "Cephe ülkesi" 29 Eylül 2020 | 208 Okunma Vefatlar ve çöküşün asıl sebebi... 28 Eylül 2020 | 2.055 Okunma Seçimi kaybederse Başkan ne yapar? 26 Eylül 2020 | 756 Okunma Türklerin verilerini elde etmek için ABD-Çin mücadelesi! 25 Eylül 2020 | 1.154 Okunma Tabipler Birliği olmasaydı salgın duracak mıydı? 24 Eylül 2020 | 703 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar