ABD rejiminin, bir baskınlık canı mı varmış?

Ya, daha büyük bir halk hareketi örgütleseler ve bütün resmi binaları işgal etseler ne olacaktı? Anlaşıldı ki ABD'de yönetimi de halk hareketiyle devrilebilir!

ABD'de Kongre binasının basılması beklenmeyen bir olay değildi. Seçim süreci boyunca, neredeyse bütün ülkede sokak eylemleri yapan, mağazaları yağmalayan "Antifa" hareketi, ABD medyası tarafından "özgürlük isteyen gençler" olarak sunuldu, Kongre binasını basanlar ise anında "darbeci" ilan edildi! 

Antifa eylemleri, organize güç işiydi. Öyle ki, eylemlerde kullanacakları parke taşlar bile önceden ayarlanmış, ana caddelere kamyonlarla taşınarak yerleştirilmişti. Bu eylemler unutuldu. Onların aklına Kongre binasını basmak gelmemişti.

Kongre baskını, Trump'ın "herkes evine dönsün" çağrısıyla sona erdi ama Amerikan demokrasisinin veya rejiminin, bir baskınlık canı olduğu anlaşıldı! 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sosyal medya kimin elindeyse... 15 Ocak 2021 | 23 Okunma ABD ve AB ile yeni sayfa açmanın maliyeti! 14 Ocak 2021 | 479 Okunma ABD'de 500 milyon silâh toplanacak mı? 13 Ocak 2021 | 347 Okunma Rus ve Amerikalı gözüyle Kongre baskını! 12 Ocak 2021 | 485 Okunma Gazeteci, iktidara da muhalefete de biat etmez! 11 Ocak 2021 | 172 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar