ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Seçim papaz olmasın!

Çoktandır göremediğim bir komşumla karşılaştım, ayaküstü sohbette gülümseyerek, "Abi hayırlı olsun!" dedi .

Arslan Bulut
Arslan Bulut Yeniçağ Gazetesi
21 Nisan 2018 | 2.3 K

Çoktandır göremediğim bir komşumla karşılaştım, ayaküstü sohbette gülümseyerek, "Abi hayırlı olsun!" dedi. Ben biraz duraklayınca "Erken seçim kararı vatana, millete hayırlı olsun abi" diye tekrar söyledi ve ekledi: "Yahu ne fırıldak işler dönüyor abi..."

Parmak boyasının kaldırılmasından tutun, nüfus kayıtlarında 2 milyon 537 bin ölünün yaşıyor görünmesine, dolayısıyla seçmen kütüklerinde yer alıp almamasına, yer alırsa onlar adına kimlerin ve nasıl oy kullanacağına, mühürsüz oyların geçerli sayılmasına, gezici sandık uygulamasına, isteyen herkesin sandık başına polis-jandarma çağırabilmesine kadar her türlü seçim fırıldağına imkân veren düzenlemeler yapıldı. Şimdi Cumhurbaşkanı adayı için 100 bin imza verecek olanlar hakkında, "Cumhurbaşkanı başdanışmanı" düzeyinde "Yeni ByLock listesi" benzetmesi yapılarak, seçmen de doğrudan tehdit ediliyor. Medyanın kalan kısmı da zaten yargılanma tehdidiyle ele geçirilmişti. Seçim tarihi için bu kadar acele edilmesinin sebebi de İYİ Parti'yi seçime sokmamak olarak görülüyor zaten.

***

Bütün bu siyasi fırıldaklar, iktidar için yeterli olmayabilir. Zira halkın tepkisi her geçen gün büyüyor. Sadece muhalif kesimde değil, iktidar seçmeninde de derin bir endişe var. Zaten iktidarın Alman destekçilerinden biri, projeyi açıkladı ve "24 Haziran'da Kemalist Cumhuriyet ortadan kalkacak" diye mesaj attı.

Peki AKP'ye oy veren seçmenin isteği gerçekten bu mudur?

Diğer taraftan siyasi kulislerde herkesin konuştuğu bir konu var. Deniliyor ki, "Nasıl Ecevit, Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye teslim edilmesinden hemen sonra yapılan seçimden önde çıktıysa, şimdi de seçim öncesinde böyle bir sürpriz olabilir. Fethullah Gülen'in Türkiye'ye teslim edilmesi karşılığında, İzmir'de yargılanan papaz serbest bırakılabilir?"

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER