Yunanistan'la müzakere yanlışı

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Meis adasının 100 deniz mili açığında araştırma yapmak üzere hareket etmesi ve Türkiye'nin bilgilendirme için "Navtex" ilanı, Yunanistan'ı endişelendirmiştir....

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Meis adasının 100 deniz mili açığında araştırma yapmak üzere hareket etmesi ve Türkiye'nin bilgilendirme için "Navtex" ilanı, Yunanistan'ı endişelendirmiştir.

Türkiye'nin, araştırma güvenliği için deniz ve hava kuvvetleriyle tedbir almasından daha da tedirgin olan Yunanistan, bazı gemi ve uçaklarını harekete geçirmiş, bunun üzerine Türkiye de tedbirlerini arttırmış, gelinen durum iki ülke arasında çatışmaya gidecek derecede gerginlik yaratmıştır.

Almanya'ya başvuruyor

Durumun aleyhinde geliştiğini gören Yunanistan, Merkel'den çözüm bulmasını istemiş, o da bizzat devreye girerek gerilimin sonlandırılması için iki ülkeyi ikna etmeye çalışmış ve bunda da başarılı olmuştur. Müzakere yapılması telkin edilmiştir.

Merkel'in bu girişimi, iki ülkenin çatışmasını önlemek kadar, Yunanistan'ı ve AB'yi korumak için yaptığını söylemek mümkündür. Ayrıca, Almanya'nın Doğu Akdeniz ve Ege konularında Yunanistan'ın tezlerine yakın olduğu da bir gerçektir.

Müzakereler başlayacak

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Müzakerelerde geri adım atılamaz 25 Eylül 2020 | 91 Okunma Buradan geriye dönülemez!.. 18 Eylül 2020 | 11 Okunma Buradan geriye dönülemez!.. 18 Eylül 2020 | 138 Okunma Doğu Akdeniz için yeni stratejiler 11 Eylül 2020 | 1.768 Okunma Taşlar yerinden oynar 04 Eylül 2020 | 2.405 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar