Müzakere masası sıkıntılıdır!..

Önümüzde güncel dört müzakere süreci bulunmakta. Bunları bir zaman ve öncelik sırasına koymak mümkün değil. Karabağ, Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve Libya konuları gündemde olanlar. Suriye'yi hiç...

Önümüzde güncel dört müzakere süreci bulunmakta. Bunları bir zaman ve öncelik sırasına koymak mümkün değil. Karabağ, Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve Libya konuları gündemde olanlar.

Suriye'yi hiç saymıyorum. İdlip'te durum, Suriye rejim güçleri ve Rusya'nın saldırılarıyla tamamen aleyhimize gelişiyor. Diğer bölgelerdeki durumda değişiklik yok. Yakın bir gelecekte müzakere masası görünmüyor.

Doğu Akdeniz'deki gerginlik devam ediyor. Yunanistan'ın muhatap kabul ederek müzakere masasına oturulması, onun isteklerinin karşılanmasını görüşmek demektir. Bu da hak ve hukukumuzdan taviz verilmenin müzakeresi anlamına gelmektedir. Bu nedenle durum, şimdilik müzakere edilecek bir kıvamda görünmüyor.

Libya'da frene basıldı. Cenevre'deki toplantılardan kalıcı ateşkes çıktı. Bundan sonra tarafların Tunus'ta siyasi görüşmeler yapması bekleniyor. Saraç'ın istifası ve seçim konusu netleşmedi. Burada önemli olan, Türkiye-Libya arasındaki deniz yetki/sınır anlaşmasının devamlılığını sağlamak.

Önümüzdeki müzakere masalarının Karabağ ve Kıbrıs konuları olduğu görülüyor. Müzakereler sıkıntılı ve son derece hassas.

Azerbaycan-Ermenistan savaşı

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD kurtarır, biz kendimize bakalım 15 Ocak 2021 | 77 Okunma Yunanistan'a ne zeytin ne de defne dalı... 08 Ocak 2021 | 115 Okunma 2021'e taşınan güvenlik sorunları 01 Ocak 2021 | 87 Okunma ABD'nin Türkiye'siz NATO arayışları!.. 25 Aralık 2020 | 441 Okunma Müttefikler hasım oldu! 18 Aralık 2020 | 109 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar