Aman dikkat! Yanlış yapmayalım

Suriye'de yaşanan kimyasal saldırı nedeniyle Süper Güçler arasında başlayan gerginliğin, sıcak bir çatışmaya dönüşmesi şimdilik ertelenmiş gibi görünüyor. Ancak her zaman için...

Suriye'de yaşanan kimyasal saldırı nedeniyle Süper Güçler arasında başlayan gerginliğin, sıcak bir çatışmaya dönüşmesi şimdilik ertelenmiş gibi görünüyor. Ancak her zaman için mümkün. Böyle bir çatışmanın karar aşamasında ve çatışmada Türkiye'nin çok dikkatli bir tutum izlemesi, yanlışa düşmemesi hayati öneme haiz.

ABD çok süratli reaksiyon gösterdi

Önceki yazılarımda, emperyalist Batı'nın Suriye'nin toprak bütünlüğü isteğinin özde değil, sözde olduğunu, ABD'nin kimyasal silah kullanımı ve başka gerekçelerle Suriye'yi vurmak için fırsat kolladığını, İngiltere ve Fransa'yla birlikte operasyon için planlama yaptıklarını, buna İsrail'in de katılacağını ifade etmiş ve Suriye'de kartların yeniden karıldığını söylemiştim.

İşte bu kapsamda Duma'da kullanılan kimyasal silahtan dolayı ABD, çok süratli reaksiyon göstermiş, Trump gerilimi tırmandıracak şekilde Rusya'yı da tahrik edecek açıklamalarda bulunmuştur. Uçak gemisi ve akıllı füzeleri taşıyan gemiler Akdeniz'in doğusuna sevk edilmiştir.

ABD'nin bu tutumunun amacı, Esat yönetimini çökertmek, Rusya'yı bölgede itibarsızlaştırmak, İran'ın bölgedeki etkisini kırmak, dolayısıyla İsrail'e de güven vermek şeklinde ifade edilebilir. Ancak saray danışmanları, dışişleri ve Pentagon'un etkisiyle geçici bir yumuşama olmuştur.

Fransa, İngiltere, S.Arabistan ve İsrail, ABD'ye destek veriyor

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye, ABD'yle Rusya arasında denge arıyor 21 Temmuz 2018 | 350 Okunma Avrupa'dan vize konusunda yeni dayatma: Kıbrıs 14 Temmuz 2018 | 163 Okunma TSK için benden söylemesi 07 Temmuz 2018 | 1.099 Okunma Türklere karşı Rum ve Yahudi iş birliği 30 Haziran 2018 | 127 Okunma ABD; bir öyle bir böyle 23 Haziran 2018 | 115 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar