ABD, Orta Doğu'yu karıştırmayı kendine iş edindi

ABD Orta Doğu'da birbiri ardına krizler yaratarak bölgeyi karıştırmaya devam ediyor. Irak, Suriye, İran derken şimdi de Filistin'de çatışmaların fitilini ateşledi. Diğerlerini saymıyorum. Bunlar fazlasıyla...

ABD Orta Doğu'da birbiri ardına krizler yaratarak bölgeyi karıştırmaya devam ediyor. Irak, Suriye, İran derken şimdi de Filistin'de çatışmaların fitilini ateşledi. Diğerlerini saymıyorum. Bunlar fazlasıyla ortalığı karıştırmaya yetiyor. Son iki hadisenin etkilerinin oldukça derin olacağı anlaşılıyor.

ABD nükleer anlaşmadan tek taraflı çekildi

Başkan Trump'ın, seçilmeden önceki vaatlerinden biri de, İran'la olan nükleer anlaşmadan çekilmekti. Seçildikten sonra da bunu sıkça tekrarladı ve sonunda çekildiğini açıkladı.

Çekilme gerekçeleri; bu anlaşmanın ABD'nin yaptığı en kötü anlaşma olması, eksik ve zayıf görülmesi, İran'ın uranyum zenginleştirme teknolojisini ve balistik füze kapasitesini geliştirmesini engellememesi, üstelik yaptırımlar kalktıkça elinin rahatlamasından dolayı bölgede daha fazla etkinlik sağlaması, teröre destek vermesi ve çevresini tehdit etmesi olarak açıklanmıştır.

Anlaşmaya dahil diğer ülkeler, anlaşmaya sadık kalacaklarını açıklasalar da, bu çekilmenin sorunlar yaratacağı beklenmektedir. ABD'nin, İran'la ekonomik ilişki kuran ve devam ettiren ülkelere yaptırım uygulanacağını da ilan etmesi, İran'a dönük içeriden ve dışarıdan bir kuşatma düşündüğüne ve onu tecrit etmeye çalıştığına işarettir. Bu kararın alınmasında, İsrail'in büyük etkisinin olduğu da dikkate alınmalıdır.

Türkiye'deki yönetim, İran'a uygulanacak ekonomik ambargoyu, Türk ekonomisi için bir fırsat olduğunu söylese de, Zarrab olayı dikkate alındığında bunun bir fırsat değil, aksine ekonomik ve siyasi zarara sebep olacağını düşünmelidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye, ABD'yle Rusya arasında denge arıyor 21 Temmuz 2018 | 350 Okunma Avrupa'dan vize konusunda yeni dayatma: Kıbrıs 14 Temmuz 2018 | 163 Okunma TSK için benden söylemesi 07 Temmuz 2018 | 1.099 Okunma Türklere karşı Rum ve Yahudi iş birliği 30 Haziran 2018 | 127 Okunma ABD; bir öyle bir böyle 23 Haziran 2018 | 115 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar