ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Suriye'de yeni gelişmeler var

Türkiye kamuoyunun dikkatini seçim atmosferine verdiği bir safhada, daha önce gündemin başında olan Suriye konusunda, dış politika ve güvenliği ilgilendiren yeni birçok gelişme oluyor .

Armağan Kuloğlu
Armağan Kuloğlu Yeniçağ Gazetesi
09 Haziran 2018 | 596

Türkiye kamuoyunun dikkatini seçim atmosferine verdiği bir safhada, daha önce gündemin başında olan Suriye konusunda, dış politika ve güvenliği ilgilendiren yeni birçok gelişme oluyor.

Menbiç'de ortak kontrol arayışı

Geçtiğimiz Pazartesi günü Türkiye ve ABD Dışişleri Bakanları bir araya gelmişlerdir. Bakanların, Menbiç'le ilgili izlenecek yol haritasını bir takvime bağlı olarak tespit etmek üzere görüşme yaptıkları ve bir ön mutabakat sağladıkları açıklanmıştır.

Sağlanan mutabakatın esas itibariyle, YPG/PKK'nın Menbiç'ten çıkarılmasını, müteakiben Türkiye ve ABD unsurlarının ortak denetime başlamasını, daha sonra da yerel unsurlardan oluşacak bir yönetim kurulmasını kapsadığı ifade edilmektedir.

Hatta bundan olumlu bir sonuç alınması halinde, böyle bir uygulamanın Kobani, Rakka ve Kamışlı gibi bölgelerde de gerçekleştirilmesi imkânlarının araştırılacağı da gündemdedir.

PYD'nin Menbiç'ten çekilmesi yeterli olmuyor

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER