ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Suriye ve Irak sınırında gözden kaçan gelişmeler

Türkiye neredeyse tamamen, yaklaşan seçimlere odaklanmış durumda .

Armağan Kuloğlu
Armağan Kuloğlu Yeniçağ Gazetesi
26 Mayıs 2018 | 670

Türkiye neredeyse tamamen, yaklaşan seçimlere odaklanmış durumda. Dış politika ve güvenlik konularında dahi, seçimlerde prim yapabilmeye imkân sağlayacak bir yaklaşım sergileniyor. Ancak bu bölgelerde ülkemizi çok etkileyen gelişmeler yaşanıyor.

Suriye bölgesindeki sessizlik bizi aldatmasın

Seçim kararı alınmadan önce, Afrin'den sonra Menbiç, ondan sonra da Irak sınırına kadar olan bölgenin terörden temizlenmesine ilişkin yüksek perdeden yapılan söylemler artık yapılmıyor. Söylemlerin eyleme dönüşmesi için politik ortamın buna müsait olması gerekiyor.

Fırat Kalkanı Operasyonu'nda koalisyonun bu harekâta politik destek veren yaklaşımı ve Rusya-İran ittifakından da ses çıkmaması, operasyon için elverişli bir ortam oluşturmuştu.

Zeytin Dalı Operasyonu'nda da, Rusya'nın hava sahasını açması, İran'ın fazla itiraz etmemesi, Koalisyonun ise ortaya çıkan Türkiye-Rusya-İran ittifakından dolayı etkili olamaması, bu operasyonun yapılabilmesine yardımcı olmuştu.

Ancak hali hazırda, yüksek perdeden ifade edilen Menbiç ve devamında Irak sınırına kadar olan bölgenin terörden temizlenmesi için ne dış politik ortam ne de seçimden dolayı iç politikadaki beklentiler buna imkân vermiyor. Üstelik ABD, bu bölgelerde PYD/YPG/PKK'ya olan desteğini artırmış durumda.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER