ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Acıtmadan vurmak

Geçen hafta ABD öncülüğünde İngiltere ve Fransa tarafından Suriye rejiminin kimyasal tesis ve depolarına denizden ve havadan füze taarruzu gerçekleştirilmiştir .

Armağan Kuloğlu
Armağan Kuloğlu Yeniçağ Gazetesi
21 Nisan 2018 | 98

Geçen hafta ABD öncülüğünde İngiltere ve Fransa tarafından Suriye rejiminin kimyasal tesis ve depolarına denizden ve havadan füze taarruzu gerçekleştirilmiştir. Bunun amacının Suriye rejimini cezalandırmak olduğu söylenmiş ve operasyonda insani kayıp olmaması için önceden gerekli bilgilendirme yapılmış, bir noktada acıtmadan vurmaya özen gösterilmiştir.

Operasyonun gerekçesi ve amacı

Rusya'nın Suriye'deki etkinliğinin gittikçe artması, ABD'nin ise başlangıca göre zayıflaması ABD'yi rahatsız etmiştir. Bu nedenle, uzun bir süredir, Suriye'ye bir şekilde müdahale ederek etkinliğini yeniden artırma düşüncesinde olmuş,  Rejimin daha önce kimyasal silah kullandığı göz önünde tutularak, özellikle dikkatler bu konuya teksif edilmiştir.

Nihayet böyle bir durumun ortaya çıkmasını bir fırsat olarak değerlendirerek, kimyasal silahı Rejimin kullanıp kullanmadığı araştırmasının sonucunu beklemeden ABD, yanına İngiltere ve Fransa'yı da alıp böyle bir operasyona girişmiştir.

Operasyonun hedefinin Esat'ı devirmek ve rejimi değiştirmek olmadığı, sadece bir daha kimyasal silah kullanımını önlemek olduğu açıklanmıştır. Operasyonun bu nedenle sınırlı ve kontrollü olmasına dikkat edilmiş, ilgili ülkelere gerekli bildirimlerde bulunularak insan kaybı olmamasına özen gösterilmiştir. Özellikle Rusya'nın mukabele etmesine sebep olacak girişimlerden kaçınılmıştır.

İngiltere bu operasyona ABD'nin doğal müttefiki olduğu için, Fransa ise, eskiden etkin olduğu bölgede yeniden etkin olma çabasının bir parçası olarak iştirak etmiştir. Hatta Fransa'nın çok hevesli olduğu gözden kaçmamıştır.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER