ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Yunanistan bunu hep yapıyor

Yunanistan, Türkiye'nin özellikle güvenlik alanında başka konularla meşgul olduğu zamanlarda mevcut durumdan istifadeyle gerginlik yaratmıştır .

Armağan Kuloğlu
Armağan Kuloğlu Yeniçağ Gazetesi
17 Mart 2018 | 133

Yunanistan, Türkiye'nin özellikle güvenlik alanında başka konularla meşgul olduğu zamanlarda mevcut durumdan istifadeyle gerginlik yaratmıştır. Avantaj sağlamaya ve oldubittilerle elde ettiği kazanımlarını pekiştirmeye çalışmıştır. Şimdi de aynı şekilde hareket etmektedir.

Geçmişte de yaptı

Yunanistan, Osmanlı İmparatorluğu zayıfladığında isyan çıkarmış, ayrılarak bağımsızlığını kazanmıştır. O tarihten itibaren Batı'nın da desteğiyle sürekli olarak doğuya doğru Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye aleyhinde topraklarını genişletmiştir.

Girit'in nasıl kaybedildiği hatırlardadır. Kıbrıs'ı da bir oyunla ilhak etmek isterken tersyüz olmuştur. Hâlâ onun acısını duymakta ve bir türlü mevcut durumu kabullenememektedir.

GKRY topraklarına S-300 yerleştirme planı, Türkiye'nin güç gösterisiyle bozulmuş, S-300'leri Girit'te konuşlandırmak mecburiyetinde kalmıştır. Kardak'ı işgal etmesine de, Türkiye'nin gösterdiği kararlılık ve operasyonla engel olunmuştur.

Ege'de karasuları, kıta sahanlığı, münhasır ekonomik bölge ve hava sahası konularında oldubittiler peşindedir. Bu teşebbüslerini Türkiye'nin PKK terörüyle en çok meşgul olduğu zamanda yapmış olması dikkat çekicidir.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER