Trump: ABD ‘bir savaşa’ hazırlanıyor

Trump’ın yemin töreninden bir detay, Amerikan medyası başta, dünyada -nedense- gözden kaçırıldı. Yeni başkan, Amerika içindeki düşmanlarıyla dünyanın tüm uluslarına “meydan okuma”...

Trump’ın yemin töreninden bir detay, Amerikan medyası başta, dünyada -nedense- gözden kaçırıldı. Yeni başkan, Amerika içindeki düşmanlarıyla dünyanın tüm uluslarına “meydan okuma” olarak adlandırılabilecek konuşmasının bir yerinde şöyle hafifçe geriye doğru baktı, orada görevli nöbetçi askerler tam arkasındaki kapıyı açtılar. Önden, elinde şemsiye taşıyan bir Amerikan Deniz Piyadesi subayı indi, tam, 16 saniye sonra ise Amerikan ordusunun bütün güçlerini temsil eden orta düzeydeki subayların inişi görüldü. Bu üniformalılar, yeni başkan konuşmasını yaparken 45 saniye arkasında durdular, sonra bir komutan geldi, görevlerinin bittiğini, çekilmelerini söyledi.

Amerikan siyasi yaşa mında görülmemiş, toplam 1 dakika 16 saniyelik gösteriyle Trump, tüm dünyaya, Amerikan ordusunun bütünüyle arkasında durduğunu göstermiş oldu. İşin peşini bırakmayan Huffington Post, yeni yönetimin danışmanlarının, yemin töreninde Amerikan ordusunun “Kızıl Meydan tarzı” bir geçit resmi yapmasını talep ettiklerini, ordunun da “bu tür bir geçit Washington’un tüm yollarını kullanılamaz hale getirir” diyerek bu öneriyi nazikçe reddettiği bilgisine ulaşacaktı.

ABD Savunma Bakanlığı’na “Kuduz Köpek” lakaplı emekli general James Mattis’i atayan bir yönetimin sırtını orduya dayama gayreti açısından normal işlerdir bunlar.

Trump’ın bu ismin yanına İç Güvenlik Bakanı olarak bir başka emekli generali, John Kelly’i ataması ise önemli işaret. Kelly, daha düne kadar Orta ve Güney Amerika’yı kapsayan Güney Komutanlığı’nın başındaydı, Meksika sınırına duvar örülmesini, mültecilerin memleketlerine defedilmesini, içerde kalanların da (özellikle Müslümanlar) yakın takip altında kalmasını istiyor!..

Eh, bunlara, sorgulamalarda işkence metodlarını savunan yeni CIA Başkanı Mike Pompeo’yu da ekleyin. Trump’ın Oval Ofis’te öpücüklerle karşıladığı FBI Başkanı James Corney ise zaten “bizim çocuklar” ekibinden orada bir sorun yok.

Yeni bir enerji savaşı mı?

Dışişleri Bakanlığı’nı üstlenmesi beklenen Rex Tillerson ise petrol şirketi Exxon Mobil’in eski CEO’su. “Müşteri talebi var ve şirketler bu talepler doğrultusunda yatırımlarını sürdürüyor, kim ne derse desin, insanlık daha uzun süre fosil yakıtlarla ayakta kalacak” sözleriyle ünlü. Zaten Trump da “çevreci hassasiyetlerden” hiç hoşlanmıyor. George W. Bush dönemi gibi, “petrolcü-savunma sanayici” bir yönetimle karşılaştık ve bunun dünyaya yansıyan yüzünde Tillerson olacak!..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler… 14 Eylül 2020 | 1.085 Okunma “Vekil devletler” çağında biz gidersek, İsrail de gider… 10 Eylül 2020 | 2.514 Okunma Bunun için “Yeniden Kuvvayı Milliye Ruhu” diyoruz… 07 Eylül 2020 | 2.513 Okunma S-400'leri derhal aktive edin, bunu da duyurun!.. 03 Eylül 2020 | 3.313 Okunma Bugün Trablus'ta en kritik gün… 31 Ağustos 2020 | 3.520 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar