RTÜK ahlak bekçisi değildir, geçiniz…

1994 yılında, kısa adıyla RTÜK olarak tanınan Radyo-Televizyon Üst Kurulu kanunun hazırlanmasında siyasi koordinatör olan Oltan Sungurlu’ya söylediğim lafın arkasında bugün de duruyorum: RTÜK bu...

1994 yılında, kısa adıyla RTÜK olarak tanınan Radyo-Televizyon Üst Kurulu kanunun hazırlanmasında siyasi koordinatör olan Oltan Sungurlu’ya söylediğim lafın arkasında bugün de duruyorum: RTÜK bu yapısıyla derhal lağvedilmelidir.

O tarihte siyaset geldi bize fikrimizi sordu, söyledik: RTÜK esas olarak teknik bir kurum olmalı, teknolojinin gelişimi doğrultusunda görsel-işitsel yayıncılığının zemininin sağlıklı yapılanması ve korunmasında görev yapmalıdır. Yayınların “etik/ahlaki” takibini yayın meslek kuruluşlarından seçilmiş bir kurul yapmalıdır.

Radyo-TV yayınlarında “suç unsurunu” takip, savcılıkların, cezalandırması da mahkemelerin kararında olmalıdır, bir kurul kararıyla yayın durdurmanız demokrasiye aykırıdır, suçu tespit edecek olan adalettir, dedik. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Venezuela’yı bırakırsak, sıra bize de gelir… 19 Ağustos 2019 | 2.788 Okunma Türkiye artık kimsenin müttefiki olmayacak… 15 Ağustos 2019 | 2.686 Okunma DURUN! Biz ‘dost’ ve ‘müttefik’ değiliz ki 12 Ağustos 2019 | 2.312 Okunma Anlat bakalım Athena Gökhan, meselen ne 08 Ağustos 2019 | 3.854 Okunma RTÜK ahlak bekçisi değildir, geçiniz… 05 Ağustos 2019 | 3.174 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar