Daha da “bencil” dünya düzeni planlanıyor, umutlanmayın…

Söylendiği anda kulakta güzel melodi bırakan sözlerden çekinirim. Çoğu kez, Beethoven 9’ncu Senfoni ihtişamında görünen yüksek iddialardan gerçekte, bir arka sokak caz barındaki piyano-saksafon doğaçlaması gelebilir.

“Dünyada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sözü havada bir önermedir, çünkü, “eskinin tüm güçleri yerli yerinde durmakta”, hatta bu virüs belası atlatıldıktan sonra yeni ataklarını nasıl geliştireceklerinin planlarını yapmaktadırlar.

Karşımızdaki gerçek şudur: Devlet güçleniyor ve güçlü devletlerin paranın sahibi dev şirketler ile pazarlıkları yeni bir dünya sisteminin başlangıcını oluşturacak.

Karşımıza yüksek ihtimal “hibrid” (melez) bir sistem çıkacak. Yarım yüz yıldır yapılandırılan “küreselci” sistemin bir bölümüyle “milliyetçi akımın” taleplerinin bir yerde buluştuğu yere doğru ilerleyeceğiz. Bu iyimser tahmindir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu sorunun altından “serbest piyasa” ile kalkamazsınız!.. 02 Nisan 2020 | 2.507 Okunma Sorunu, kapitalizmin “kirli ekonomik ilacı” ile çözemeyiz!.. 30 Mart 2020 | 3.653 Okunma Kapitalizm dinlerden kurtulmaya mı çalışıyor? 26 Mart 2020 | 3.276 Okunma Daha da “bencil” dünya düzeni planlanıyor, umutlanmayın… 23 Mart 2020 | 4.504 Okunma ABD'deki o “virüs tatbikatı”, neyin hazırlığıydı? 19 Mart 2020 | 5.279 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar