Anlat bakalım Athena Gökhan, meselen ne

Sene, 1995. Kanal D haberin başındayım, Şanar Yurdatapan geldi. Devlet Güvenlik Mahkemesi, birden fazla yazarın yazılarından oluşan bir kitabı yasaklamış, hatta imha kararı almış, kararı kınayan bir metin için imza topluyor.

“Derhal imzalarım” dedim, “Ama bir koşulum var. Kitabı okudum, iki yazarın yazıları açıkça terörizmi destekler mahiyette, ben bu tür yazıları fikir özgürlüğü kapsamında görmüyorum, şerh düşerim.” Kabul etti, imzamın altına “Terörizmi destekleyen görüşleri fikir özgürlüğü kapsamında görmüyorum” yazdım, yaklaşık 400 “aydın” o kampanyada DGM’de yargılandı savcı bir tek beni çağırmadı. 

Anıyla yüklü girizgahın nedeni şu: Fikir özgürlüğü, ifade edilen fikrin terörü, terör örgütlerini desteklediği, ırkçı, etnik, kültürel veya siyasi bir gruba dönük şiddet içerdiği an biter.

Bu ilkeye hayatım boyunca sadık kaldım. 

Yani, Amerikan emperyalizminin büyütüp, üzerimize saldığı iki terör yapılanması PKK ve FETÖ’ye manevra alanı tanıyan fikirleri (!) fikir kabul etmem, üzerine giderim. 

Bu konuda “Aman canım isteyen istediğini söyler” kolaycılığına sığınan bir liberal hiçbir zaman olmadım. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
KOVİD19 bir “biyolojik silah” falan değil, geçiniz… 06 Nisan 2020 | 3.750 Okunma Bu sorunun altından “serbest piyasa” ile kalkamazsınız!.. 02 Nisan 2020 | 3.029 Okunma Sorunu, kapitalizmin “kirli ekonomik ilacı” ile çözemeyiz!.. 30 Mart 2020 | 3.661 Okunma Kapitalizm dinlerden kurtulmaya mı çalışıyor? 26 Mart 2020 | 3.278 Okunma Daha da “bencil” dünya düzeni planlanıyor, umutlanmayın… 23 Mart 2020 | 4.533 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar