ÇOK OKUNAN YAZARLAR

NATO'da sadece iki ülke mi var?

Türkiye 18 Şubat 1952’den beri NATO üyesi .

Alican Değer
Alican Değer Yeni Birlik Gazetesi
12 Ekim 2017 | 465

Türkiye 18 Şubat 1952’den beri NATO üyesi. Almanya bile bizden 3 yıl sonra girmiş. Çok önemli bir ittifak. Tam 28 üyesi var. İki tanesi Amerika kıtasında, 26’sı Avrupa’da. Şimdi sorum şu: NATO’nun patronu görünen ABD, kendi müttefiki Türkiye’ye bu derece “Düşmanca yaklaşırken” diğer NATO ülkeleri ne düşünüyor acaba?

Amerika’da dar bir kliğin dünyayı düzenleme çabalarının, kimseyi umursamadan aleme nizâmat vermesinin, müttefikleriyle kavga etmesinin ittifakı zedelediğini, güven duygularını sarstığını görmüyorlar mı?

Olası bir savaşta “Birimiz hepimiz için” şiarının devreye gireceği ön görülüyor. Sizce bu davranışlar bu düstura uygun mu? Türkiye aynı zamanda bir NATO üyesi olarak Avrupa’nın güvenliğini de sağlıyor. Kenarda durup böylesi bir haksızlığa uğrayan Türkiye’yi uzaktan izlemenin kendi güvenliklerini de sarsacağını görmüyorlar mı?

1974’DEN SONRA İLK

Farkında mısınız? Türkiye 1974 sonrası uluslararası görevler dışında ilk kez kendi sınırları dışına çıktı, Amerika ile papaz olduk. Kıbrıs harekâtı ile tamamen farklı gerekçeler ile de olsa Suriye’deki fiili durum bu. İlkinde açık açık askeri silah ambargosu ile karşılaşmıştık. İkincisinde ise örtülü silah ve açık sivil seyahat ambargosu ile uğraşıyoruz. 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER