Alican Değer
Alican Değer Yeni Birlik

Devlet afferder Bankalar asl

26 Aralık 2016 | 152

Sicil affı geliyor. İyi ki de geliyor. Yüzbinlerce, milyonlarca insan bu konuda sıkıntı çekiyordu. Ticari hayatın çek-senet-kredi-vade-alacak-verecek kaosunda yaşanması normal. Bu kaosun içinde ortalama bir tüccarın zaman zaman sıkıntı çekmesi de son derece normal. İşte bu ‘normaller’ arasında oluşan arızi durumların kişilerin ve işletmelerin kaderini belirlemesi ise ‘Anormal’. 

Çünkü bir kez listeye girdin mi hayatın kayıyor. Ne çek, ne kredi. Küçük bir işletmen varsa battın. Tek çaren tefeciye gitmek. Kişi isen zaten bittin. Sana güvenecek bir akraba aramak daha iyi. Bu devirde nasıl bulacaksan?

Ancak getirilecek affın detaylarını araştırınca hiç de öyle ilk duyulduğundaki gibi birşey olmayabileceğini fark ettim. Düzenleme öncelikle borcun 6 ay içinde ödenmesini öngörüyor. Zaten ödeyebilse, ödeyecek olan insanlara bir can suyu olmuyor. Öte taraftan borç alıp ödemeyenleri de af etmek olmaz. Çaresi şöyle bulunmuş: Aslında borcunu yapılandırsan da oluyor. Yani hemen ödemen şart değilmiş.

Ama, işte bu “Ama” var ya işin rengini değiştiriyor. Sicil affı denildiğinde hakkınızdaki kayıtların silineceği anlamanı sakın çıkartmayın. Çünkü sizin kart, kredi, çek borçlarınızla ilgili kayıtlar yani o ünlü “Kara liste” Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulmaya devam edecek. Yani aslında af edilmeyeceksiniz de isterlerse af etmiş gibi davranabilecekler. 

Çünkü düzenlemede bankaların isterlerse Risk Merkezi kayıtlarını dikkate almayabileceği hükmü varmış. En yalın şekliyle bankalar eğer isterlerse bu kayıtlara bakmayacaklar. Veya bakarlarsa dikkate almayabilecekler.

Şimdi bu düzenlemenin neresi vatandaş lehine Allah aşkına? Borcunuzu 6 ay içinde güç bela ödeyecek veya yapılandıracaksınız. Umudunuz alacağınız yeni kredi ile işlerinizi döndürmek olacak. Ama ‘Kara Liste’ kapı gibi duruyor. Yapacak birşeyiniz yok. 

Bu düzenleme bu haliyle sadece bankaların işine gelir. Kara listeden seçmece yapıp yasal sınırlamalar nedeniyle kredi veremediklerine kredi verir hale gelecekler. Bu yüzden de başları belaya girmeyecek. Ama sıradan, ortalama bir vatandaş veya tüccar bundan yararlanamayacak. Bana hiç adil gelmedi.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER