Önce Amerika’nın canına okudu

Görünen o ki Trump, önceden de beklendiği gibi mahkemeye başvurmasına karşılık Beyaz Saray’a veda etmek zorunda kalacaktır.

İktidardaki, seçimi kazanmazsam, sonuçları tanımam diyor. O zaman ne olur?

Eskiden böyle bir soruyla karşılaştığınızda hemen şu soruyu sorardınız:

- Hangi Güney Amerika ülkesinde seçim?

Bu kez kazın ayağı öyle değil, hastalık artık Amerikan kıtasının güneyinden kuzeyine sıçramış ve bir zamanlar telaffuz edilmesi bile düşünülemeyecek bu soru, demokrasisi örnek gösterilen ABD için sorulur olmuştur.

ABD, seçim sonuçlarını, tıpkı bir Güney Amerika ülkesi gibi şiddet olayları, sokakta silahlı çatışmaları da içeren bir kaos korkusu içinde beklemektedir.

“ABD’ye ne oldu böyle” sorusunda hemen Donald Trump faktörüyle burun buruna gelirsiniz. Trump dört yıllık başkanlık süresinde, ABD’yi büyük bir bölünmüşlük çıkmazına sürüklemeyi başarmıştır. “Başarmıştır” diyorum, çünkü bu, Başkan tarafından bilerek, isteyerek yaratılmış bir durumdur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cüppeli vesayet 22 Ocak 2021 | 500 Okunma Trump teselli mi? 19 Ocak 2021 | 372 Okunma ‘Darbe’yi açıkça konuşmak-III 15 Ocak 2021 | 281 Okunma Darbeyi açıkça konuşmak - II 12 Ocak 2021 | 234 Okunma ‘Darbe’yi açıkça konuşmak - I 08 Ocak 2021 | 257 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar