Hamassever

Cumhuriyet yazarı Ali Sirmen bu hafta 'Hamassever' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Her anlamda tam bir iflas görüntüsü. Siyasi partiler seçime nasıl gireceklerine karar veremiyorlar. Emekliye verilecek zam konusunda çalışan ve çalışmayan ayrımından vazgeçilmiş. AKP önce reddettiği zammı şimdi kabul etmiş durumda. Milli eğitim tarikatların talanına sunulmuş. Tarikatlar bu yağma için birbirlerine girmişler. Türkiye’de Türk vatandaşları doğrudan doğruya işe giremiyorlar. Göçmenlerin önceliği var. Avrupa ile ilişkiler konusu bir kâbus gibi bekliyor. Avrupa, Ankara’nın AİHM’nin kararlarına uymamasını gündeme getirmeye hazırlanıyor. Türkiye olayların fazla büyütüldüğünü ve siyasallaştırıldığını ileri sürerek işin içinden sıyrılmaya çalışıyor. Ama çaresiz. Türkiye AİHM kararlarına uymayı anayasasıyla kabul etmiş. Mecbur uyacak. Bu arada İsrail-Hamas ateşkesi bir gün daha uzatılıyor. Ateşkesin sürekli hale dönüşüp dönüşmeyeceği belli değil. İsrail Gazze’de bombardımana kaldığı yerden devam etmek istiyor. Ama uluslararası camiada doğan tepki yoğunlaşıyor. 

Herkes İsrail’in insanlık suçu işlediğini açıkça görüyor. Bu savaşın bir an önce bitmesi gerektiğini söylüyor. 

***

İflas içinde olan Ankara’nın ateş bölgesinde de durumu zor. Bir yandan İsrail’in büyük katliamını göz önüne sermek, mazlum Filistinlilerin hakkını savunmak, bombalar altında hastanelere sığınmak durumunda olan insanların yardımına koşmak arasında kararsız, eli böğründe; İsrail’i sürekli laf ile döverek durumu idare etmeye çalışıyor. Ankara resmen terör örgütü olarak kabul edilmiş olan Hamas’ın terör örgütü olmayıp bir savunma mekanizması olduğunu ileri sürerek dayanaksız politikasına payanda arıyor. AKP’nin İsrail ile ilişkilerini bozmayacağını, bozamayacağını cümle âlem biliyor. İsrail’in Filistinlileri Türkiye’den giden uçakların getirdiği yakıt ve cephaneyle bombaladığı herkesin bildiği bir husus. Bu politika doğrultusunda İsrail’in yaşamsal çıkarlarını zedelemeden politikasını sürdürmeye çalışıyor. AKP’nin Ortadoğu’ya yaklaşımı kör bir İhvanseverlik çizgisindedir. AKP iktidara geldiği günden itibaren Ortadoğu’yu İhvan (Müslüman Kardeşler) perspektifi içinden algıladı. Şimdi de bütün bölgeyi algılamaya çalışırken İhvan prensipleri ve Hamas’ın girişimleri doğrultusunda hareket etmekte. Ankara’nın bu politikasının bölgede kabul görmesi beklenemez. İhvan bölgede yalnızlaşmıştır. Etkisini kaybetmiştir. Ama Türkiye bu gerçeği görememekte, sürekli olarak Hamas-İhvansever politikasını sürdürmeye çalışmaktadır. Bu inadın AKP’nin Ortadoğu gerçeğini kavramasına engel olduğunu zaman göstermektedir. AKP’nin bu politikada en büyük dayanağı Arap dünyasının politikasının da büyük bir komediden ibaret olmasıdır. Ama bu politikanın eninde sonunda iki devletli bir çözüme varmasının kaçınılmaz olduğunu görmeyi engellemeyeceğini zaman ortaya koyacaktır. Ankara’nın bütün çabası Filistinlilerin haklarını savunuyor görünürken İsrail’in çıkarlarını ön planda tutan politikasını mazlumlara destek görüntüsü altında sokuşturmaya çalışmasıdır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Daha neler olacak? 25 Şubat 2024 | 5 Okunma Türkiye hâlâ laik mi? 23 Şubat 2024 | 88 Okunma Mutluluk mecburiyeti 20 Şubat 2024 | 136 Okunma İşin özü 18 Şubat 2024 | 111 Okunma Tehlikeli kavga 13 Şubat 2024 | 261 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar