‘Esed’ yine ‘Esad’ olacak ama...

Cumhurbaşkanı Erdoğan üç gün sonra başlayacak New York BM gezisi sırasında, gerçekleşecek ABD Başkanı Trump ile görüşmesinde, “güvenli bölge” konusundaki endişelerini doğrudan...

Cumhurbaşkanı Erdoğan üç gün sonra başlayacak New York BM gezisi sırasında, gerçekleşecek ABD Başkanı Trump ile görüşmesinde, “güvenli bölge” konusundaki endişelerini doğrudan, muhatabına ileteceğini açıklamıştı. Cumhuriyet okurlarının artık yakından tanıdığı emekli General yazar Ahmet Yavuz, dünkü yazısında, bu konuda iktidarın çeşitli odakları arasında “zıtlık” olduğunu yazıyordu.
Gerçekten de, Milli Savunma Bakanı Akar’ın tersine Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ABD yönetiminin, Kuzeydoğu Suriye’deki tavrına kuşkuyla yaklaştığını her konuşmasında açıkça dile getirmekteydi. Bu kaygılarına karşın, Çavuşoğlu henüz Fırat’ın doğusunun güvenliği konusunda, Esad’ın muhatap alınmasını açıkça telaffuz etmiş değildir. Oysa, kamuoyunun ve siyaset dünyasının çoğunluğu bu görüşte.
Şimdi herkes, bölgeye İhvancı ve neo- Osmanlı gözlüğüyle baktığından Suriye politikasını Esad karşıtlığı temeline oturtmuş olan Erdoğan’ın nasıl bir tutum benimseyeceğini merak ediyor.

*** Bilindiği gibi ABD’nin etkisi ve eteklemesiyle “kardeşim Esad”, bir gecede Esed olmuş ve Tayyip Bey’in baş hedefi haline gelivermişti.
Türkiye, Suriye’de çözümün yolunun Esad ile mücadeleden değil, müzakereden geçtiğini bir türlü anlamayan Tayyip Bey’in yanlış politikasının bedelini ağır ödedi ve de ödüyor.
Ama artık bir dönüm noktasına gelindiği söylenebilir.
Sakınımlı davranmak gereğini unutmadan Tayyip Bey’in inadının kırılmakta olduğunu gösterir belirtiler olduğunu ifade etmek gerek.
Her şeyden önce Çankaya’da toplanmış olan ve sürdürülebilir bir barışın koşulu ola...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Acele bir hain aranıyor... 22 Eylül 2020 | 60 Okunma Tarikat - Diyanet 18 Eylül 2020 | 200 Okunma Kırk yıl önce kırk yıl sonra 15 Eylül 2020 | 131 Okunma ‘İster asarım ister keserim’ 11 Eylül 2020 | 130 Okunma Yine idam 08 Eylül 2020 | 111 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar