Emperyalizmi iyi tanımak

Bugün yani 16 Ağustos 2019’da, Kanada’nın büyük uluslararası maden şirketlerinin merkezlerinin ve dünyanın en önemli maden borsasının bulunduğu Toronto kentinde, Kanada Komünist Partisi ve çevreci aktivist...

Bugün yani 16 Ağustos 2019’da, Kanada’nın büyük uluslararası maden şirketlerinin merkezlerinin ve dünyanın en önemli maden borsasının bulunduğu Toronto kentinde, Kanada Komünist Partisi ve çevreci aktivist grupların katılacakları bir protesto yürüyüşü yapılacak. Gösterinin hedefinde, Kaz Dağları Kirazlı mevkiinde Çanakkale’nin içme suyu havzasını da kapsayan, bölgede siyanürle altın çıkarma işlemi yapmaya hazırlanan ve bunun için bir hamlede 195 bin ağaç kesmiş olan, Alamos Gold şirketi var. Aynı anda, binlerce kilometre uzakta “su ve vicdan nöbeti” tutmak üzere İzmir, Balıkesir, Çanakkale, İstanbul ya da Almanya’nın çeşitli kentlerinden gelenler, çadırlardan oluşan Direnköy’ü, ağaç kesim alanı yanında kurmuşlardı bile.
Neyse, Miyase İlknur’un büyük çokuluslu maden şirketlerinin yabancı ülkelerde çalışma yöntemlerini de anlatan, “Kaz Dağları Dosyası”nı herhalde okumuş olduğunuza göre, ben yeniden aynı noktaları yinelemeyeyim.

*** Miyase İlknur’un yazısında, kendisinin de vurguladığı ve benim de dikkatimi çeken husus ise, Alamos Gold’a yöneltilen eleştirilere onlardan önce havuz medyasının ve iktidar çevrelerinin cevap vermeleri oldu.
Arkadaşımız Işık Kansu’nun haberinden sonra işin bu yanı da çözüldü. Işık, haberinde, Alamos Gold’un Kirazlı faaliyeti sırasında altyapı ve toprak işleriyle ilgilenmek üzere, yerli Çiftay şirketi ile anlaştığını ve Çiftay’ın AKP milletvekili Asuman Erdoğan’ın kocası, Tayyip Erdoğan’ın hemşerisi Fatih Erdoğan’ın Pasifik İnşaat’ın ortağı olduğunu bildiriyordu.
Maden şirketlerinin klasik yöntemiydi, yerli nüfuzlu bir ortakla birlikte iş yapmak.
Kirazlı kazısı Alamos Gold’un en tatlı kâr...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cüppeli vesayet 22 Ocak 2021 | 477 Okunma Trump teselli mi? 19 Ocak 2021 | 371 Okunma ‘Darbe’yi açıkça konuşmak-III 15 Ocak 2021 | 281 Okunma Darbeyi açıkça konuşmak - II 12 Ocak 2021 | 234 Okunma ‘Darbe’yi açıkça konuşmak - I 08 Ocak 2021 | 257 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar